سه شنبه ٠١ آبان ١٣٩٧ فارسي|English
 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
تهران - ميدان آزادي در شب
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

انتخابات ریاست جمهوری

گرارشی از انتخابات ریاست جمهوری نیجریه

با نزدیکتر شدن انتخابات ریاست جمهوری در نیجریه (25 بهمن 1393) نامزدهای ریاست جمهوری و هوادارانشان دست به اقدامات و تبلیغات گسترده تری برای جذب آراء مردم می زنند. گود لاک جاناتان رئیس جمهور فعلی که سابقه دو سال کفالت و چهار سال ریاست جمهوری  و در مجموع شش سال اداره نیجریه را بر عهده داشته است از سوی رقبا و مردم به  گسترش فساد مالی , ناتوانی در اداره مملکت و از همه مهمتر ضعف در مقابله با گروه تروریستی بوکو حرام متهم است . این کاندید ریاست جمهوری در فرصت های باقی مانده قصد پاک کردن نقاط ضعف مطرح شده را دارد.

گود لاک جاناتان

او متهم است از آغاز حملات شش ساله تروریستی بوکو حرام هیج اقدام موثر و کارآمدی برای مقابله با آنان انجام نداده است وحتی مورد انتقاد است که پس از ربایش بیش از دویست دختر توسط بوکو حرام , بعد از تاخیری هفده روزه و پس از روسای جمهور سایر کشورها و سازمان های بین المللی تنها اقدام به محکومیت این عمل جنایتکارانه نموده  است و یا در قبال کشتار جمعی مردم و ویران نمودن شهرها و روستاها و به اسارت بردن پسران برای سربازی و دختران برای استفاده های سوء و قتل کودکان و بزرگسالان هیچ اقدام موثری انجام نداده است و آنقدر سازش کاری  و بعبارتی بی عرضگی از خود نشان داده است که خواب راحت از چشم مردم این کشور بخاطر جنایات وحشیانه و غیر اخلاقی این گروه افراطی گرفته شده است. و در برخی موارد متهم است نه تنها با جنایات بوکو حرام با دیده اغماض نگریسته بلکه با آنان همکاری هم نموده است. کار به جائی رسیده است که شیکو ابوبکر رهبر بوکو حرام خود را نماینده خدا در زمین می داند و هرگونه عمل غیرانسانی خود را به خدا نسبت می دهد. او علت ربودن دختران را مسیحی بودن و به مدرسه رفتن آنان می داند. او به عوامل خود که زنی در حالت وضع حمل و در حالیکه نیمی از بدن فرزند پسر او بدنیا آمده را به  قتل می رسانند لبخند می زند .مردم نیجریه و مخصوصا ساکنان شمال شرقی شش سال است که از آزار و اذیت این گروه به ستوه آمده اند و حتی آمریکائی های نیجریه تبار اخیرا  بدلیل اهمال کاری حکومت نیجریه زبان به اعتراض گشوده اند.

گرانی و نامنظم بودن سیستم قیمت گذاری کالاها و کمبود از دیگر معضلات این کشور در دوره این رئیس جمهور بوده است. در مقاطعی  در این کشور که خود عضو اپک می باشد مواد سوختی یافت نمی شود و یا در جایگاههای سوخت , بنزین و گازوئیل با افزایش بیش از پنجاه در صد قیمت به فروش می رسد. فاصله اغنیای اندک با اکثریت فقیر مردم بسیار زیاد است از طرفی شاهد تردد ماشین هائی لوکس و با قیمت صدها هزار یوروئی توسط اندک مردمی بسیار مرفه می توان بود  و از طرفی مردمی که برای تغذیه و پوشاک و سرپناه با مشکل جدی مواجه هستند معضل بزرگ جامعه نیجریه است.

گود لاک جاناتان رئیس جمهور فعلی و نامزد انتخابات بیست و پنج بهمن  متهم اصلی این اوضاع اقتصادی و اجتماعی می باشد. معلوم نیست با اوضاع  جهانی قیمت نفت که تنها ممر درآمد این کشور می باشد و با ضعف های فراوانی که  او از خود نشان داده است چگونه می خواهد این کشور را برای چهار سال آینده اداره کند؟ این پرسشی است که غالبا در رسانه ها  و افوا مردم مطرح است .

دولت جاناتان برای کسب آرا مردم در این ایام پایانی دست به اقدامات  اصلاحی زده است که از آن جمله سرزدن رئیس جمهور برای اولین بار در طی شش سال گذشته به منطقه فعالیت بوکو حرام  در شمال کشور می باشد.این بازدید که در روز سه شنبه بیست و سوم دی ماه اتفاق صورت گرفت, پوشش خبری فراوانی داشت , که البته با پیشینه عملکرد رئیس جمهور همه ی مردم بر نمایشی و انتخاباتی بودن این برنامه باور دارند.

باید پذیرفت که نیجریه نه تنها در آفریقا بلکه در جهان یکی از گرانترین کشورها می باشد. هزینه مسکن , حمل نقل و لوازم مصرفی فشار بسیار زیادی به مردم وارد می کند.

از دیگر اقدامات ملموس دولت کاهش ساعات قطعی برق در اکثر نقاط کشور است . برای مثال در لاگوس که شاید میانگین متوسط برق دهی کمتر از دوساعت در شبانه روز بود در چند روز اخیر به حدود پانزده ساعت رسیده است. در همین رابطه به سایر وعده های دولت برای رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم می توان اشاره نمود .

رقیب سرسخت و اصلی جاناتان در این پیکار نفس گیر محمد بوهاری ژنرال بازنشسته ارتش می باشد که با شعارهایش توانسته مردم زیادی را به خود جذب نماید. او وعده سرکوب بوکوحرام و حل مشکلات اقتصادی و مبارزه با مفاسد مالی را داده است . او در شعار های انتخاباتیش  بر محاکمه و تنبیه عملان رکود کشور در سال های اخیر اصرار می ورزد.

تبلیغات ژنرال بوهاری

محمد بوهاری بیش از سی سال پیش در یک کودتای نظامی قدرت را بدست گرفت او با مشت آهنین به مبارزه با فساد و زندانی کردن مفسدان پرداخت و به ارتش نیجریه نظم و ترتیب داد .هم اکنون مردم نیجریه به او بعنوان ناجی کشورشان می نگرند.  ژنرال بوهاری هفتاد و یک ساله در میان انتخابات سراسر حزب "آ پی سی"با رای قاطع 7214 نماینده به عنوان تنها کاندیدای مقتدر برای انتخابات ریاست جمهوری  از سوی این حزب معرفی شد.

بوهاری رقیب شکست خورده جاناتان در انتخابات چهار سال گذشته می باشد که این بار با تجربه شکست قبلی به صحنه آمده است.

در کشور نیجریه با اینکه مسلمانان و مسیحیان بصورت مسالمت آمیز در کنار هم زندگی می نمایند, ولی درصحنه رقابت های سیاسی هر کدام نقش تعیین کننده ای دارند و معمولا ترجیح می دهند از هم کیشان خود حمایت کنند . در این رقابت جاناتان مسیحی به رقابت محمد بوهاری مسلمان می رود . با این وجود گفته می شوداکثر مسیحیان نیز در این دوره انتخابات از محمد بوهاری حمایت می کنند. 

در انتخابات سال 2011 نیجریه جاناتان با 22.5 میلیون رای, 59 درصد آرای ماخوذه را کسب نمود و ژنرال محمد بوهاری توانست 12.2 میلیون رای یعنی 32 در صد آرا را به خود اختصاص دهد .سه روز پس از اتمام این انتخابات و اعلام نتایج 800 نفر در شمال کشور در اعتراض به نتایج انتخابات در شورش های داخلی کشته شدند

بوهاری بین فقرا و مردم  هوسای شمال کشورهم دارای نفوذ فراوان می باشد. البته گفته میشود قاطبه مردم در لاگوس و کانو که بترتیب اولین و دومین شهرهای پر جمعیت این کشور هستند به ایشان رای خواهند داد .

لاگوس/ محمد علی شاه حسینی

26/10/93

پایان

 

  

 دانلود فايل : انتخابات_در_نیجریه.docx ( 166KB )


١٤:٥٨ - 1393/10/26    /    شماره : ٦٢٤٣٧٧    /    تعداد نمایش : ٥٨٤خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
بعثه مقام معظم رهبری

ایرانیان خارج از کشور

فراخوان  دومین جشنواره قصه گویی رضوی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 156728
Visitorsofday : 9
Visitorsofpage : 289634
Onlinevisitors : 5
PageLoad : 1.2188

تصاوير ايران|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت