دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧ فارسي|English
 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
تهران - برج ميلاد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

انتخابات ریاست جمهوری

انتخابات ریاست جمهوری در نیجریه (3)

 

انتخابات ریاست جمهوری  در نیجریه(3)

رقابت انتخاباتی بین دو نامزد سرشناس نیجریه برای تصاحب پست ریاست جمهوری ادامه دارد. ار یک طرف گودلاک جاناتان  رئیس جمهور فعلی و نامزد حزب (پی دی پی) و از طرف مقابل محمد بوهاری ژنرال بازنشسته ارتش و نماینده حزب (آ پی سی) در میدان مبارزه انتخاباتی حضور دارند .این دو چهار سال قبل نیز در مقابل هم قرار گرفته بودند که در نهایت جاناتان موفق به اخذ اکثریت آرا و جلوس بر کرسی ریاست جمهوری شد.

هر چند زمان به تاریخ انتخابات ریاست جمهوری (25 بهمن) نزدیک تر می شود ,تبلیغات و مسائل پیرامون آن هم شکل های متفاوتی به خود می گیرد. گودلاک جاناتان رئیس جمهور فعلی و نامزد ریاست جمهوری در سایت یاهو به تبلیغات گسترده پرداخته و هر دو یا سه روز یک اطلاعیه تبلیغی تحت عنوان "آیا می دانستیدکه... ؟" می دهد. از نکات برجسته ی آنچه در این اطلاعیه ها آمده اشاره به ایجاد یک میلیون و ششصد هزار شغل , تاسیس شانزده دانشگاه , ارائه سیستم برتر مدیرتی کشور, بالا بردن سطح رفاه و .... می باشد که در خصوص هرکدام  توضیحات فراوانی داده شده است.

از طرفی بازیگران سیاست بین الملل و سازمان های بین المللی همه چشم به برگزاری انتخاباتی منصفانه و برابر با معیارهای جهانی در نیجریه  دارند.

دولت فعلی  برای اخذ رای بیشتر مردم دست به اصلاحات برخی امور زده است مثلا ساعات خاموشی  برق را کاهش داده است, قیمت بنزین ده درصد تنزل یافته است ,ادارات موظف به انجام کار ارباب رجوع در اسرع وقت شده اند و ....

حزب حاکم گاهی  از احتمال  به تعویق  انداختن انتخابات به خاطر ایجاد ساز وکار بهتر دم می زند که محمد بوهاری به عنوان کاندید رقیب با آن به شدت مخالفت کرده و می گوید عقب انداختن زمان انتخابات  به گروه افراطی  بوکوحرام فرصت می دهد تا دست به اقدامات تروریستی بیشتری بزند.

نویسندگان و صاحبان قلم هم نگرانی های خویش از نحوه تبلیغات و حواشی آن را مخفی نمی کنند. آن ها از خطر دخالت دین در سیاست تبلیغاتی و استفاده از سلاح دین برای اخذ آرا هشدار می دهند چرا که گودلاک جاناتان رئیس جمهور فعلی مسیحی و بدنبال کسب رای مسیحیان است و رقیب او ژنرال محمد بوهاری مسلمان بوده و دم از حمابت قاطبه مسلمانان از خویش می زند. موضوع دیگری که در جرائد به چشم می خورد لزوم پرهیز از تکرار وقایع خونبار سال 2011 پس از اعلان نتایج انتخابات ریاست جمهوری است که گفته می شود در درگیری بین طرفداران رقبای نامزدهای ریاست جمهوری (که همین دو نامزد این دوره بوده اند) قریب هشتصد نفر کشته شده اند. نویسندگان با مرور اتفاقات ناگوار چهار سال قبل, از نامزدها و هوادارنشان می خواهند از هرگونه درگیری پرهیز نمایند.

کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل متحد و جان کری وزیر خارجه آمریکا از جمله مقاماتی هستند که اخیرا به نیجریه سفر نموده و با دو نامزد ریاست جمهوری ملاقات کرده اند.

68 میلیون نیجریه ای کارت انتخابات گرفته اند

تا این زمان که پانزده روز به شروع انتخابات باقی مانده است خبری از درگیری و یا زد و خورد بین طرفداران دو رقیب ریاست جمهوری مخابره نشده است. تمام خیابان های شهر لاگوس و سایر مناطق کشور نیجریه با عکس ها و تبلیغات گسترده این دو رقیب و فعالیت ستادهای انتخاباتی آنان شکل تازه ای به خود گرفته اند.

لاگوس/ محمد علی شاه حسینی

10/11/93

پایان

 

  

 دانلود فايل : انتخابات_در_نیجریه3.docx ( 236KB )


٢٣:٢١ - 1393/11/10    /    شماره : ٦٢٥٠٤٣    /    تعداد نمایش : ٥٧٦خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
بعثه مقام معظم رهبری

ایرانیان خارج از کشور

فراخوان  دومین جشنواره قصه گویی رضوی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 157789
Visitorsofday : 27
Visitorsofpage : 292402
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.4219

تصاوير ايران|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت