دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧ فارسي|English
 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
تهران - برج ميلاد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   


  چاپ        ارسال به دوست

نمایشگاه نقاشی خط

افتتاح نمایشگاه و کارگاه نقاشی خط در محل شورای ملی هنر و فرهنگ نیجریه

   در ادامه برگزاری نمایشگاه و کارگاه آموزشی نقاشی خط  استاد  راضی هنرمند کشورمان در نیجریه که با هدف  آشنایی هنرمندان و نسل جوان این کشور با هنرهای اصیل ایرانی و اسلامی توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در نیجریه با مشارکت نهادهای هنری و فرهنگی نیجریه انجام می پذیرد پس از اختتام این رویداد هنری در شهر مینای نیجریه که به مدت یک هفته برگزارشد نمایشگاه و کارگاه آموزشی دو روزه نقاشی خط در ابوجا مرکز این کشور نیز برگزار گردید.

در مراسم افتتاحیه این رویداد هنری که با مشارکت شورای ملی هنر وفرهنگ این کشور و شرکت سفرا و نمایندگان فرهنگی کشورها ، گزارشگران و خبرنگاران از شبکه های مختلف تلویزیونی و مطبوعات و تعدادی از هنرمندان نیجریه برگزار شد جناب آقای رحیمی زارچی سفیر جمهوری اسلامی ایران در نیجریه طی سخنانی ضمن تشکر از مسئولین شورای ملی فرهنگ و هنر نیجریه

و رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی  ایران اسلامی برای برگزاری نمایشگاه و کارگاه آموزشی نقاشی خط اظهار داشتند :  هنر خطاطی هنری است اسلامی که  از صدر اسلام به دلیل اهتمام مسلمانان به کتابت وحی بکار برده می شد و طی سالها این هنر رشد یافته و به انواع مختلف تبدیل گردیده است .

ایشان با اشاره به برگزاری کارگاه نقاشی خط و قالی بافی در شهر مینا افزودند : هنرهای زیبا و متنوعی در ایران خلق می شود و هنرمندان بسیاری در رشته های مختلف هنری فعالند که یکی از هنرمندان برجسته کشور ما در رشته نقاشی خط آقای راضی هستند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران این رویداد فرهنگی و هنری را فتح بابی برای همکاریهای مشترک و گسترش روابط فرهنگی  جمهوری اسلامی ایران و نیجریه دانسته و افزودند : برای آشنایی بیشتر هنرمندان نیجریه با هنرهای ایرانی اصیل ایرانی آشنا شوند.

     سپس مدیر عامل شورای ملی فرهنگ و هنر نیجریه آقای اوتونبا اولوشوگون ضمن تقدیراز سفارت جمهوری اسلامی ایران و بویژه سفیر محترم و رایزنی را مایه افتخار دانسته و افزودند: همکاری ما با جمهوری اسلامی ایران در زمینه های فرهنگی و هنری به سالها پیش بر می گردد که ما در سال 1999 میزبان هنرمند دیگری از این کشور بودیم و من همواره هنرمندان ایرانی را به دلیل خلاقیت و آثار زیبایی که خلق می کنند می ستایم.

 

ایشان با تآکید بر همکاری مشتر ک این شورا با مراکز مختلف از جمله سفارتخانه های کشورهای مختلف جهان ، برگزاری این رویداد فرهنگی را نقطه آغاز دیگری برای همکاریهای مشترک با جمهوری اسلامی دانسته و افزودند : من و همکارانم برای هرگونه  همکاری مشترک و برگزاری رویداد های هنری آمادگی داریم. وی اظهار امیدواری کرد که هنرمندان نیجریه حضور هنرمند بزرگ ایرانی را مغتنم شمرده و تلاش کنند از تجربیات و مهارتهای ایشان حداکثر بهره برداری صورت پذیرد.

  در این مراسم همچنین رایزن فرهنگی هندوستان ، یکی از هنرمندان نیجریه و خانم شیفا از مسجد مرکزی ابوجا در خصوص این رویداد هنری و اهمیت آن به ایراد سخن پرداختند.

در پایان با حضور میهمانان و با توضیحات رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در خصوص آثار به نمایش در آمده نمایشگاه و کارگاه آموزشی نقاشی خط افتتاح گردید.

 لازم به ذکر است در این نمایشگاه چهل اثر زیبا از نقاشی خط استاد راضی در معرض دید علاقه مندان قرار داده شده است. همچنین توسط استاد فنون و قواعد اجرای نقاشی خط  طی دو روز در همین مرکز به علاقه مندان نیجریه ای که از شهرهای دیگر این کشور نیز حضور داشتند آموزش داده شد و سپس گواهی پایان دوره طی مراسمی به آنها اهدا گردید.

 همچنین چنانچه اشاره شد این مراسم با استقبال کم نظیر بخش رسانه این کشور مواجه شد و خبرنگاران و گزارشگران شبکه های مختلف تلویزیونی از جمله شبکه تلویزیونی ملی NTA  و AIT و تعداد کثیری از روزنامه ها از این رویداد گزارش و خبر تهیه نمودند.


٠٣:٠٣ - 1396/12/21    /    شماره : ٧٠١٢٩٤    /    تعداد نمایش : ١٠٠خروج
جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
بعثه مقام معظم رهبری

ایرانیان خارج از کشور

فراخوان  دومین جشنواره قصه گویی رضوی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 157506
Visitorsofday : 17
Visitorsofpage : 291368
Onlinevisitors : 6
PageLoad : 1.7656

تصاوير ايران|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت