دوشنبه ١٩ آذر ١٣٩٧ فارسي|English
 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
تهران - برج ميلاد
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

مسائل و چشم انداز روابط نیجریه و اسرائیل

(قسمت اول)

-

1-             مقدمه :

امروزه آفریقا مانند شرق اروپا، قفقاز، آسیای مرکزی و خاورمیانه، جبهه‌ای دیگر شمرده می‌شود که قدرتهای بزرگ را در برابر هم قرار داده است.چین و ایالات متحده بازیگرانی هستند که تلاش خود را برای نفوذ همه جانبه در این منطقه از سالها پیش آغاز کرده‌اند.بر این پایه آفریقا دیگر در حاشیه نظام بین‌الملل نیست و امروزه یکی از کانونهای اصلی نزاع و رقابت به شمار می‌رود.


مایکل کلا
ری (M.Klare) تحلیلگر مسائل امنیتی آفریقا در مورد درگیریهای قدرتهای بزرگ در این قاره هشدار داده است و به روشنی می‌گوید:  آفریقا رو به شعله‌ور شدن است. این قاره در سالهای آینده دگرگونیهای ژرفی را تجربه خواهد کرد که چه بسا بر نظام بین‌الملل آثار چشمگیری داشته باشد.

 

بسیاری از کشورهای آفریقایی ازجمله نیجریه درنتیجه قطع روابط اعراب و اسراییل در سال 1960 میلادی و متعاقب جنگ رمضان در سال 1973 ، روابط دیپلماتیک خود را با آن کشور قطع نمودند . با وجود پیشنهادهای دوستانه اسراییل و کمک به برخی از کشورهای آفریقایی در طول دوره مذکور، این روابط همچنان از سوی دولت نیجریه مردود اعلام شده بود. برقراری روابط با دولت جدید یهودی که آغاز آن به اوایل سال 1950 میلادی باز می گردد ، تا دهه 1990 دستخوش تحولات و شرایط حاکم بر کشور نیجریه بود . حاکمان نظامی وقت در این کشور به لحاظ داشتن ارتباطات صمیمانه با کشورهای عربی و اسلامی و تحت فشار آنها ، هیچگاه خواستار ادامه داشتن روابط با اسراییل نبودند . تا اینکه در سال 1990، دولت یهودی اسراییل از سوی دولت مرکزی نیجریه به رسمیت شناخته شد و متعاقب آن برقراری روابط دوستانه و ویژه ای میان دو کشور پدیدار گشت و بدین ترتیب دولت اسراییل به موفقیتی جدید در عرصه دیپلماتیک در قاره آفریقا و در غرب آن نائل گشت .

نفوذ این کشور در آفریقا نیز باعث شد تا صهیونیست ها ، روابط سیاسی خود را با کشورهای آفریقایی توسعه داده و هیئت های مختلفی را روانه این قاره کنند و در زمینه برقراری روابط جدید، تقویت روابط گذشته ، عقد یا اجرای قراردادهای مربوط به فروش سلاح ، از ابزار و لوازم کشاورزی گرفته تا تعهد به ساخت سد و قراردادهای نفتی و امنیتی همکاری نمایند.

"افیگیدور لیبرمن" وزیرامور خارجه اسرائیل نیز در همین راستا چندی پیش در راس هیئت پرتعدادی سفر دوره ای خود به چند کشور آفریقایی را به پایان رساند .
در این راستا ، تل آویو ، برنامه های کشاورزی را در کشور آفریقایی اوگاندا آغاز کرده و به طور جدی مشغول فعالیت در کشور گینه استوایی است . این کشور از جمله صادرکنندگان نفت است. اسرائیل خدمات امنیتی به گینه استوائی ارائه می کند و در حال ساخت مجتمع بیمارستانی به ارزش 100 میلیون دلار در این کشور است.

به طورکلی ،باید اذعان نمود که بسیاری ازکشورهای آفریقایی نیازمند تجربه اسرائیل در زمینه آبخیزداری ،فناوری نظامی وامنیتی هستند. هم اکنون کشورهای مورد اشاره ، بزرگترین مشتریان تولیدات نظامی صهیونیست ها و مورد اعتماد ترین هم پیمانان تل آویو در آفریقا هستند. یکی از این کشورها ،نیجریه در غرب آفریقا می باشد . توسعه روابط سیاسی و اقتصادی دوکشور ؛ نیجریه و اسراییل ؛طی سال های اخیر و سفر جاری "گودلاک جاناتان"؛ رئیس جمهور نیجریه؛ به اسراییل در اکتبر 2013 (آبان ماه 1392) و دیدار وی از سرزمین های مقدس در خاورمیانه ، نگارنده را بر آن داشت تا روند توسعه این روابط را مورد بررسی قرار دهد و متعاقب آن به فعالیت های فرهنگی آن کشور و نقش یهودیان در نیجریه بپردازد.

 

2-              چکیده مطالب:

اسراییل- نیجریه – انجمن مطالعات فرهنگی اسراییل- آفریقا- یهودیان – ایبوهای اسراییلی- ایبو- کراس ریور- آکوا ایبوم-

3-             بررسی روابط خارجی اسراییل  :

دولت اسرائيل درسال 1948میلادی، اعلام موجودیت كرد. تا امروز 149 كشورجهان، روابط ديپلماتيك با این کشوربرقراركرده‌اند كه سطح روابط با بعضي از آنها در سطح بسيار پاييني قرار دارد و بخش قابل توجهي از دنياي اسلام ، اسرائيل را به عنوان يك كشور مشروع و قانوني به رسميت نمي‌شناسند كه اين امر بيشتر به خاطر سلاح‌هاي اتمي اسرائيل و خاطره شكست ننگين ازاسرائيل مي‌باشد.

آمریکا ،انگلیس، آلمان از جمله متحدان اسرائيل و كشورهاي ايتاليا، تركيه ، هند از كشورهايي هستند كه روابط گسترده اي با اسرائيل دارند. دراين ميان، آمريكا و آلمان به اسراييل كمك‌هاي مالي هنگفتي را ارائه مي‌دهند كه بخشي به صورت همكاري‌های علمی و اقتصادی و بخشي به صورت كمك‌هاي نظامي است. رابطه با هند ، اهميت بسيار زيادي براي اسرائيل دارد چرا كه هند خصومت ديرينه ای با همسايه خود يعني پاكستان كه كشوري مسلمان و داراي تسليحات هسته اي است و تا كنون اسرائيل را به رسميت نشناخته است، مي باشد. خصومت هند با پاكستان موجب شده تا اسرائيل ، هند را به عنوان مشتري تسليحات خود حفظ كند. لبنان، سوريه، عربستان سعودي، عراق و يمن طبق قوانين داخلی خود ، همچنان اسراييل را دشمن ديرينه خود به حساب می آورند و شهروندان اسراييلي از سفر به زيارت اين كشورها منع شده‌اند. قطر، مصر و اردن تنها اعضاء اتحاديه عرب هستند كه علناً با اسراييل  روابط ديپلماتيك دارند.

دولت اسرائيل از آغاز تشكيل ، با مشكلات عديده‌اي در بعد سياست خارجي روبرو بوده و از همان ابتدا توسط همسايگان خاورميانه‌اي اش مورد تحريم قرار گرفته است. اگر چه اسرائيل تلاش كرده تا با كشورهايي در آن سوی جهان ، چون : امريكا و كشورهاي اروپايي رابطه برقرار كند . اما به رسميت شناخته نشدن آن از جانب كشورهاي اسلامي براي آن کشور، به معضلي بزرگ تبديل شده است . به همين علت تلاش مي‌كند تا با حيله‌ها و ترفندهاي مختلف اين كشورها را به خود جذب و مسئله فلسطين را از فكر و انديشه آنها دور كند.

به طورکلی ، ازميان194كشوردنيا ،34 كشوربااسرائيل روابط ديپلماتيك ندارند،که عبارتنداز:

آفريقا: الجزاير، چاد، گينه ، ليبي، مالي، مراكش، نيجر، سومالي، سودان ، تونس ، مولداوي
آمريكا: كوبا

شرق آسيا: جمهوري خلق چين ، كره شمالي

جنوب آسیا : افغانستان، بنگلادش ، پاكستان

جنوب شرق آسيا: برونئي، اندونزي، مالزي

جنوب غرب آسيا : بحرين، ايران، عراق ، لبنان ، كويت، عمان، عربستان سعودي، سوريه ، امارات متحده عربي، يمن

اگرچه كشورچين روابط ديپلماتيك بادولت غاصب اسرائيل ندارد اما در زمينه كشاورزي و نظامي همكاري مشترك با این کشور دارد.

كشورهاي عربي اگرچه به ظاهر با اسرائيل رابطه ديپلماتيك ندارند اما به صورت پنهاني به اسلام و آرمان مردم مظلوم فلسطين خيانت مي‌كنند. روابط گسترده تجاري و ورود كالاهاي اسرائيلي با بسته بندي های متفاوت و از مقاصد گمراه كننده به کشورهای مورد نظر، موید این مدعاست . در جنگ سي و سه روزه ميان حزب‌الله لبنان و سربازان اسراييلي وهمچنين تجاوز اخير اسرائيل به غزه که با دسیسه برخي سران وابسته و مزدور عرب همراه بود ، مذاكرات مخفي ميان اعراب و اسرائيل براي شكست حزب الله ازجمله خيانت‌هاي آنها می باشد.(1)

الف)استراتژی اسراییل در قاره آفریقا :

قاره آفريقا از چندين جهت براي "اسرائيل" اهميت استراتژيک دارد. همسايگي کشورهای عربی با این کشور کوچک ، موجب شده است تا "بن گوريون" ؛ موسس جنبش صهیونیسم حتی پیش از تأسیس رژیم صهیونیستی و در زمان پیدایش آن در اواخر قرن هجدهم ؛ارتباط و توجه به آفريقا را در سياست "اسرائيل" بسيار مهم اعلام کند. اين توجه حتي پيش از برگزاري کنفرانس " پازل"در شهر "بال" سوئيس در سال 1897 نيز مشاهده شده است. در آن زمان تصميم بر آن بود که علاوه بر فلسطين، دولتي يهودي در اوگاندا و آرژانتين نيز تشکيل شود.

به استثناي "فلاشه" که يک اقليت يهودي در اتيوپي محسوب مي شود، مي توان گفت که قاره آفريقا ـ بخش غير عربي آن ـ بر خلاف آشنايي که با اسلام و مسيحيت داشته، آشنايي چنداني با يهود و يهوديت نداشته است و اگر هم اندک آشنايي وجود داشته از طريق افراد و اقليت هاي بيگانه اي بوده که در سايه سيطره استعمارگران اروپايي در اين قاره حضور داشته اند. آشنايي آفريقا با يهود و "اسرائيل" پس از آن شکل گرفت که خبرهايي از ديگران به ويژه خود اسرائيلي ها و صهيونيست ها در اين قاره سياه پخش شد.

براي نمونه توجه "اسرائيل" به اتيوپي به سبب حضور اقليتي از يهوديان که اهميت ديني و عقيدتي براي ملت يهود دارد، را مي توان در اين راستا ارزيابي کرد. نمونه ديگر اين توجه به يهوديان آفريقاي جنوبي نیز معطوف می گردد.

 صهيونيسم در طول تاريخ ظهور خود ارتباطش را با آفريقا هرگز قطع نکرده است، اما اين ارتباط تا زماني که ليبريا به عنوان اولين کشور مؤيد تشکيل دولت "اسرائيل" حمايتش را از اين رژيم اعلام نکرده بود، به سطح سياسي نرسيد. کشور ليبريا در سال 1947 به عنوان اولين کشوري بود که با طرح تقسيم فلسطين موافقت کرد و به عنوان سومين کشور جهان شناخته شد که رژيم صهيونيستي را به رسميت شناخت. دولت ليبريا اولين دولتي بود که با "اسرائيل" معاهده دوستي و همکاري امضا کرد و ديدارهاي رسمي ميان مقامات دو رژيم آغاز گرديد. اتيوپي هم دومين دولت آفريقايي بود که با "اسرائيل" روابط برقرار ساخت، هر چند که از شرکت در راي گيري براي طرح تقسيم فلسطين امتناع کرده بود. لازم به ذکر است،ليبريا و اتيوپي تنها دو کشور آفريقايي بودند که در جلسه راي گيري براي طرح تقسيم فلسطین حضور داشتند. با آغاز سال 1967 ميلادي ، "اسرائيل" ، 32 نمايندگي ديپلماتيک در آفريقا داير کرده بود که 30 نمايندگي در حد سفير و دو دفتر نمايندگي هم درکشورهاي آفريقاي جنوبي وجزيره موريس درسطح کنسولگري بود. کشورهاي آفريقايي هم در مقابل در تل آويو نمايندگي ديپلماتيک داير کردند. اين مرحله ازروابط"آفريقايي- اسرائيلي"شاهد سفر رسمي مقامات کشورهاي آفريقايی و رژيم صهيونيستي به يکديگر بود. "گلدا ماير" ؛ وزير امور خارجه اسرائيل؛ در سال هاي 1958 تا 1963 به چند کشور آفريقايي از جمله ليبريا، سنگال، نيجريه و گينه سفر کرد. "اسحاق بن زوي "؛ رئيس رژيم اسراییل نیز در سال 1962 از پنج کشور آفريقايي ديدن کرد و " اشکول" ؛ نخست وزير رژيم صهيونيستي ؛ هم در سال 1966 به چند کشور آفريقايي از جمله زئير، اوگاندا، ليبريا، سنگال و ماداگاسکار سفر نمود. این کشور ،براي توسعه تلاش هاي خود در درياي سرخ براي مقابله با کشورهاي عربي، کمک هاي اقتصادي و نظامي گسترده اي به اتيوپي ارائه مي دهد تا در مقابل از اهداف راهبردي اين رژيم در اين دريا حمايت کند و اريتره همچنان تحت سيطره اتيوپي باقي بماند. شبکه عنکبوتي اطلاعاتي "اسرائيل" (موساد) به صورت فعال در اتيوپي و به ويژه در سواحل اريتره و البته با موافقت اتیوپي حضور دارد و در اين مناطق فعاليت مي کند. "اسرائيل" پا را از اين هم فراتر گذاشته و در سال 1965 و به هنگام سفر موشه دايان به اتیوپي، موافقت تاسيس يک پايگاه نظامي را در این کشور از مقامات مربوطه کسب کرد. اين رژيم همچنين در جزاير متعلق به اريتره به ويژه در نزديکي تنگه باب المندب پايگاه هاي نظامي داير کرده و با موافقت اتيوپي دو پايگاه نظامي نيز در نزديکي مرز ميان اريتره و سودان تاسيس نمود و از طريق شرکت هاي متعدد بازرگاني خود در اريتره فعالیت های گسترده ای را ایجاد نموده است . شرکت هاي صهيونيستي دیگری همچون :"آنکودي" (در تجارت گوشت)، سيا ( فعال در زمينه کشاورزي)، عميران (فعال در عرصه هاي تجاري)، "سولال بونيه" در عرصه ساخت و ساز،"اتا" در عرصه پروژه هاي کشاورزي و شرکت"اخوان ارون"در عرصه واردات و صادرات و نيز اتحاديه ملي کارگران "هستدروت"در عرصه هاي بازرگاني و صنعت در اريتره و اتيوپي به صورت گسترده ای فعالند.

ب) بررسی روابط خارجی نیجریه واسراییل  :

 در طول سال های 1960 تا اوایل 1970 میلادی، اسرائیل نقش مهمی  در توسعه منطقه جنوب صحرا ایفا کرده است . صدها نفر از کارشناسان و داوطلبان اسرائیلی برای کمک به توسعه و مدرنیزه کردن کشاورزی ، آموزش و پرورش ، طب و آموزش فناوری به کشاورزان ، مربیان ، دانشگاهیان ، دانشجویان ،پزشکان ، مددکاران اجتماعی و مهندسان نیجریایی به این کشور اعزام گردیدند.

پس از جنگ یوم کیپور در سال 1973، نیجریه روابط دیپلماتیک خود با اسرائیل را قطع نمود. اما در سپتامبر 1992 این روابط از سر گرفته شد. از آوریل 1993، اسرائیل در ابوجا و نیجریه سفارتش در تل آویو را افتتاح نمود. در حال حاضر ،بیش از پنجاه  شرکت اسرائیلی در نیجریه در حوزه های :ساخت و ساز ،زیرساخت ها ، فناوری پیشرفته، ارتباطات و فناوری اطلاعات، کشاورزی و مدیریت آب فعال می باشند. تجارت و بازرگانی میان دو کشور با صادرات اسرائیل از طریق « مؤسسه » همکاری های بین المللی ،اتاق بازرگانی نیجریه واسرائیل- The Nigerian-Israeli Chamber of Commerce-(NICC) واتاق بازرگانی اسرائیل – آفریقا -The Israel-Africa Chamber of Commerce - انجام می گیرد . 

درسال 2006 ، انجمن کسب وکارنیجریه واسرائیل-  Nigerian-Israeli Business Forum - در ابوجا افتتاح گردید . در آن سال ، وزارت خارجه هر دو کشور یک یادداشت تفاهم در خصوص توافق برای مشورت درباره مسائل مربوط به روابط دو جانبه و مسائل منطقه ای و بین المللی مورد علاقه امضاء نمودند. اولین دور مذاکرات  میان دو کشور در اورشلیم در نوامبر 2006 صورت گرفت .

نیجریه نیز در سال های اخیر 500 میلیون دلار سلاح از اسرائیل خریداری کرد که از جمله مهمترین آن می توان به ارسال هواپیماهای بدون سرنشین به این کشور اشاره کرد.

 

 

محمد قربان زاده آهنگری

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
بعثه مقام معظم رهبری

ایرانیان خارج از کشور

فراخوان  دومین جشنواره قصه گویی رضوی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 2162
Visitorsofday : 10
Visitorsofpage : 292385
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.1250

تصاوير ايران|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت