دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧ فارسي|English
 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
نمای تهران در شب
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

مسائل و چشم انداز روابط نیجریه و اسرائیل

(قسمت سوم)

-

ح- آموزش هولوکاست در خارج از جهان غرب:

 بنیاد علاءالدین با همکاری یونسکو و بخش روابط عمومی سازمان ملل متحد، آموزش تاریخ هولوکاست درکشورهای مختلف درخارج اروپا وآمریکارادنبال می کند. این کار از طریق آموزش مربی و تقویت ابزار آموزشی برای کودکان صورت می گیرد. این اقدام نیز تحت لوای تقویت تحمل و صلح ،اما در راستای اهداف صهیونیستی انجام می پذیرد.

مدیر کل یونسکو در کنفرانس افتتاحیه علاءالدین تاکید کرد که این بنیاد نقش مهمی را در "تقویت دراز مدت ابزار آموزش و پرورش برای صلح و تحمل ایفا خواهد کرد."

کنفرانس عمومی یونسکو در اکتبر 2009 طی قطعنامه ای بر آموزش تاریخ هولوکاست در کشورهای مختلف جهان به مثابه راهی برای مبارزه با نژادپرستی و جلوگیری از تکرار فجایع نسل کشی و کشتار جمعی تاکید نمود. این قطعنامه از یونسکو خواسته است "به تولید و طراحی مواد آموزشی برای آموزش تاریخ هولوکاست در مدارس و موسسات آموزشی بپردازد و امکانات لازم برای دستیابی معلمان به منابع آموزشی در مورد تاریخ هولوکاست را ایجاد کند."

ط- آموزش چهره های مذهبی:

بنیاد علاءالدین جمعی از چهره های مذهبی مسلمان، مسیحی و یهودی را گرد هم آورده و آنها را در راستای اهداف خود آموزش می دهد. این سازمان هدف از این آموزش را غنی شدن ادیان از همدیگر اعلام کرده است. کمیسیون بین المذاهب بر متون آموزشی این گروهها را نظارت می کند. کمیسیون بین المذاهب متون آموزشی را که توسط تعدادی از روحانیون مسلمان و کشیشان و خاخامها تهیه می شود، مورد بررسی دقیق و تصویب نهایی قرار خواهد داد. آنگاه این متون برای استفاده به مراکز آموزش روحانیون جوان هر سه دیانت در کشورهای مختلف جهان ارسال خواهد گردید. این پروژه در هماهنگی با دانشگاه الازهر در قاهره و دانشکده مطالعات اسلامی در سارایوو به اجرا در می آید.

ی- برگزاری کنفرانس در استانبول :

کنفرانس در استانبول : نقش دانشمندان یهودی در بنای نظام دانشگاهی مدرن در ترکیه

با همکاری دانشگاه باغچه شهیر استانبول و جامعه یهودیان ترکیه ، بنیاد علاءالدین یک کنفرانس علمی در استانبول در آوریل 2012 برای روشن کردن نقش ناشناخته تبعیدیان فراری از نازیسم در توسعه نظام دانشگاهی مدرن در ترکیه برگزار کرد.

در سال 1933 آلبرت اینشتاین در نامه ای خطاب به آتاتورک رئیس جمهور ترکیه، از او برای نجات جان دانشمندان یهودی که از سوی حکومت نازی تحت تعقیب قرار داشتند، استمداد کرد. با پاسخ مثبت آتاتورک، قریب به دویست تن از این دانشمندان که عمدتاً یهودی بودند از آلمان و اتریش به ترکیه گریختند. این دانشمندان به تربیت نسلی از شهروندان ترکیه کمر بستند که بعدها تبدیل به استادان ، متخصصان ، اصلاح طلبان و معماران جمهوری جدید ترکیه شدند. بسیاری از استادان موسوم به "هایماتلوس" (کلمه آلمانی به معنی بی خانمان) در خاتمه جنگ حاضر به ترک ترکیه نشدند و در این کشور سکنی گزیدند.

بنیاد علاءالدین همکاری مفیدی با روشنفکران ترکیه و جامعه یهودیان این کشور دارد و از ابتکار خاخام اعظم ترکیه در گسترش ارتباط با مسلمانان این کشور حمایت کرده است.

ک- مبارزه با یهودستیزی و نژادپرستی در مدارس فرانسه:

معلمان در مبارزه با یهودی ستیزی، نژادپرستی و بیگانه ستیزی نقش مهمی را ایفا می کنند ولی آنها اغلب جوابی در مقابل واکنش های تند شاگردانشان ندارند. در این راستا بنیاد علاء الدین به وزرات آموزش و پرورش پیشنهاد کرده است تا یک دوره آموزشی برای مدیران، معلمان و سرپرستان مدارس در نظر گرفته شود تا آنها با روش های مختلف رویارویی با یهودستیزی و نژادپرستی آشنا شوند.

اعضای کمیته راهبری این پروژه عبارت است از:

• آقای ژان پیر اوبن، بازرس کل آموزش و پرورش

• آقای آلن سک سیک، بازرس آموزش و پرورش،

• آقای پاتریک دو موژن، استاد دانشگاه مونپلیه

• آقای بونوآ فالز، استاد تاریخ در موسسه ملی تحقیقات آموزشی

• آنی دایان روزنمن، استاد دانشگاه پاریس هفتم و عضو هیئت مدیره بنیاد علاءالدین

• آقای میشل ابیتبول، استاد دانشگاه اورشلیم، کارشناس تاریخ یهودیان در آفریقای شمالی

•خانم لوست والانسی، استاد افتخاری مدرسه ی مطالعات عالی علوم اجتماعی، کارشناس کشورهای حوزه مدیترانه

• خانم نیلوفر گله، استاد جامعه شناسی، کارشناس اسلام و مسلمانان اروپا، عضو هیئت مدیره بنیاد علاءالدین

• پیر آندره تاگیف، استاد علوم سیاسی و استاد راهنما در مرکز ملی تحقیقات علمی

ل- پروژه آموزش هولوکاست:

آموزش هولوکاست در خارج جهان غرب

بنیاد علاءالدین با همکاری یونسکو و بخش روابط عمومی سازمان ملل متحد آموزش تاریخ هولوکاست در کشورهای مختلف در خارج اروپا و آمریکا را دنبال می کند. این کار از طریق آموزش مربی و تقویت ابزار آموزشی برای کودکان صورت می گیرد. مدیر کل یونسکو در کنفرانس افتتاحیه علاءالدین تاکید کرد که این بنیاد نقش مهمی را در "تقویت دراز مدت ابزار آموزش و پرورش برای صلح و تحمل ایفا خواهد کرد."

کنفرانس عمومی یونسکو در اکتبر 2009 طی قطعنامه ای بر آموزش تاریخ هولوکاست در کشورهای مختلف جهان به مثابه راهی برای مبارزه با نژادپرستی و جلوگیری از تکرار فجایع نسل کشی و کشتار جمعی تاکید نمود. این قطعنامه از یونسکو خواسته است "به تولید و طراحی مواد آموزشی برای آموزش تاریخ هولوکاست در مدارس و موسسات آموزشی بپردازد و امکانات لازم برای دستیابی معلمان به منابع آموزشی در مورد تاریخ هولوکاست را ایجاد کند."

م- پروژه دین همسایه ات را بشناس:

دین همسایه ات را بشناس: آموزشی برای روحانیون جوان سه دین توحیدی

کمیسیون بین المذاهب بنیاد علاء الدین متون آموزشی را که توسط تعدادی از روحانیون مسلمان و کشیشان و خاخامها تهیه می شود، مورد بررسی دقیق و تصویب نهایی قرار خواهد داد. آنگاه این متون برای استفاده به مراکز آموزش طلاب جوان هر سه دین در کشورهای مختلف جهان ارسال خواهد گردید. این پروژه در هماهنگی با دانشگاه الازهر در قاهره و دانشکده مطالعات اسلامی در سارایوو به اجرا در می آید.

ن- پروژه تقدیر از نیکوکاران مسلمان جامعه بشری:

بنیاد علاءالدین از نیکوکاران مسلمان جامعه بشری که در طول جنگ جهانی دوم جان یهودیان را نجات دادند، تقدیر می کند.

نمایش فیلم "انسان‌های آزاد" ساخته اسماعیل فروخی، فیلمساز مراکشی‌تبار فرانسوی

"انسان‌های آزاد" داستان رشادت سی قدور بن غبریط، مؤسس و امام مسجد اعظم پاریس است، که به گروهی از یهودیان پناه می‌دهد و شهادت می‌دهد که مسلمان هستند تا نازی‌ها آن‌ها را دستگیر نکنند.

بنیاد علاءالدین چندین جلسه برای نمایش این فیلم و بحث و گفتگو پیرامون آن ترتیب داد.

بنیاد علاءالدین همچنین با همکاری وزارت آموزش و پرورش در نظر دارد این فیلم را در مدارس ده شهر فرانسه به نمایش گذارد: لیل ، تولوز، بردو، مارسی، استرازبورگ، لیون، مونپولیه، گرونوبل، اوری و سرژی پونتوآز.

در 13 سپتامبر 2011، در سینمای فیلم سازان در پاریس فیلم "پاسپورت ترکی" به کارگردانی بوراک آرلیل درباره روابط بین مسلمانان و یهودیان در دوران اشغال نازی ها در فرانسه توسط بنیاد علاءالدین به نمایش در آمد.

فیلم مذکور ، سرگذشت چند دیپلمات ترک را بازگو می کند که در جریان جنگ جهانی دوم جان چند صد یهودی ترک تبار مقیم فرانسه را نجات دادند و مانع شدند که نازی ها آنان را به اردوگاه های مرگ اعزام کنند.

در جریان شصت و چهارمین جشنواره سینمایی کن، فیلم"پاسپورت ترکی" به کارگردانی بوراک آرلیل روز چهارشنبه 18 مه در سینما استار این شهر اکران شد.

ص- حضور بنیاد علاء الدین در نمایشگاه های

       بین الملی کتاب و کشورهای مسلمان

ارائه و انتشار کتاب های کتابخانه علاء الدین در کشورهای مسلمان

پس از نمایشگاه بین المللی کتاب در فرانکفورت، بنیاد علاءالدین حضور خود را در جهان عرب با توزیع مقرون به صرفه، هجده کتاب که به زبان عربی و فارسی ترجمه شده و بر روی اینترنت در دسترس اند، گسترش می دهد:

(www.aladdinlibrary.org)

نمایشگاه های کتاب 2013 : قاهره - 25ژانویه تا 7 فوریه 2013 - کازابلانکا: 29 مارس تا 6 آوریل 2013 – ابوظبی: 24 آوریل تا 29 آوریل 2013 - بغداد: 25 آوریل تا 5 مه 2013- تهران: از 1 تا 11 مه 2013- استانبول 2 تا 10 نوامبر2013 – تونس و بیروت، نوامبر 2013.

کتاب ها :

- "خاطرات یک دختر جوان" نوشته آن فرانک

- " آیا این یک انسان است؟" اثر پریمو لوی

- "زوندرکماندو : در جهنم اتاق های گاز" اثر شلومو ونتسیا

- "هیتلر و یهودیان:چگونه یک نسل کشی شکل گرفت " اثر فیلیپ بورن

-" نابودی یهودیان اروپا "رائول هیلبرگ (قسمت اول)

-" من آخرین یهودیم: خاطرات یک زندانی اردوگاه مرگ تربلینکا"

- "شوآ" نوشته کلود لانزمن

- "هولوکاست: فاجعه ای فراموش ناشدنی"، اثر آن گرنبرگ

به طورکلی بایداذعان نمودکه رژیم اسراییل با همکاری بنیاد صهیونیستی علاءالدین به عنوان یکی از اقدامات مهم صهیونیسم بین الملل در راستای جذب مسلمانان خاورمیانه و تأثیر بر اذهان عمومی کشورهای اسلامی و آفریقایی فعالیت های گسترده ای رابه مورداجراءدرآورده است .این سازمان صهیونیستی ادعادارد با هدف نزدیکی میان پیروان ادیان اسلامی،یهودی و مسیحی فعالیت می کند. بر این مبنا اقدامات فرهنگی وآموزشی گسترده ای مانندانتشارکتاب،فیلم،دوره های تابستانی برای جوانان،تشکیل کلاسهای آموزشی و. . .انجام داده است.این سازمان با روایت هایی که از دین یهود می دهد و تلاشی که برای القاء نزدیکی یهودیت به اسلام و یهودیان به مسلمانان می کند،درنظر دارد که مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی را ازتقابل دو دین خارج کرده و آن را موضوعی سیاسی و بی اهمیت جلوه دهد. از سوی دیگریکی ازاهداف اصلی صهیونیست ها از تأسیس سازمان هایی مانند بنیاد علاءالدین این است که کشورهای مسلمان روایت ساختگی آنان از هولوکاست را بپذیرند تا بتوانند تشکیل رژیم صهیونیستی را مشروع و ضروری جلوه دهند. نکته قابل ملاحظه دیگراین است که سازمان صهیونیستی علاءالدین برنامه های تدریجی و بلندمدت خود را در زمینه های فرهنگی و آموزشی با تأکید گسترده بر کشورهای مسلمان بویژه جوانان به پیش می برد. برپایی دوره های آموزشی برای جوانان، دادن بورسیه و مدرک تحصیلی به آنان، استفاده از برنامه های جوان پسند مانند نمایش فیلم نشان می دهد که جوانان یکی از اهداف اصلی صهیونیسم بین الملل را تشکیل می دهد.

5- انجمن  مطالعات فرهنگی اسرائیل (9) ((TAICS در نیجریه:

(TAICS) یک سازمان غیر دولتی و غیرانتفاعی است که در سال 2006 میلادی به منظور شناساندن و گسترش آگاهی در خصوص  سرزمین ، مردم، فرهنگ و توسعه کشور اسرائیل در نیجریه تاسیس شده است .

یکی از اهداف این انجمن ، تغییر مثبت درک مردم نیجریه و جامعه جهانی نسبت به موجودیت رژیم  اسرائیل می باشد.

 

ارتقاء و افزایش آگاهی و دانش عمومی از طریق توسعه همکاری های مختلف میان نیجریایی ها و مردم اسرائیل از طریق : آموزش و پرورش ، پژوهش و تحقیق ، انتشار اطلاعات ،برنامه های کمک به توسعه و .....از مأموریت های اصلی این انجمن اعلام شده است .در واقع انجمن مذکور به عنوان مرکزی ملی و بین المللی برای ایجاد و اشاعه دانش ،آگاهی و شناخت در مورد اسرائیل در زمینه های زیر تلاش می کند :

1)    فرهنگ و هنر - Arts and culture

2)    کشاورزی و توسعه روستایی -  Agriculture and Rural development

3)    محیط زیست پایداروحل و فصل انسانی -Sustainable environment and human settlement

4)    قانون و جامعه  - Law and society

5)    دولت و مدیریت عمومی - Government and Public Administration

6)    امنیت و صلح -  Security and peace

 درسایت اختصاصی انجمن یاد شده، اعلام شده است که آن انجمن برای استفاده کلیه افرادی که علاقمندبه مطالعه علمی وحرفه ای یاآکادمیک ازوضعیت کشور اسرائیل می باشند، باز است و از کلیه افراد درهر رشته مورد دلخواه  عضو می پذیرد .

اعضای هیات امنای انجمن مطالعات فرهنگی اسرائیل درنیجریه،عبارتنداز: پروفسور«مادو» - Prof. I. A Madu (Chairman)- رئیس هیات مدیره ،پروفسور  «ان وافور»-Prof J.C Nwafor-،دکتر«امااوناه»-Rev (Dr) Fr. Emma Onuh- ،خانم پروفسور « ان کادی اونیگگبو »- Prof. (Mrs) Nkadi Onyegegbu -، مهندس « ازنما» -Engr. C.C. Ezenma; - ، دکتر « اوتبا» - Dr M.C. Obeta and Barr - وکیل « اوزوکو»  به عنوان دبیر انجمن مذکور می باشند .

لازم به ذکر است ،مرکز مذکور در ساختمان دانشگاه « ان سوکا» - Nsuka- مستقر می باشد .

-        فعالیت های انجمن :

1-    تاسیس کتابخانه و مرکز مطالعات اسرائیل در«ایالت اینوگو»- ENUGU state- مجهزبه مجموعه ای ازکتاب ها،سی دی ها، فیلم ها ، مجلات ، پوسترهایی در خصوص تاریخ اسرائیل ،کشاورزی و توسعه روستایی ، ادبیات و آموزش و پرورش ،فرهنگ ،قانون و تکنولوژی ،تجهیزات فناوری اطلاعات و ارتباطات برای اعضای انجمن 

2-     شناساندن فعالیت های سالانه سازمان های فرهنگی اسرائیلی در نیجریه

3-    انتشاریک روزنامه به طورماهانه باعنوان «اخبار اورشلیم» -The Jerusalem News-که شعار آن عبارتست از:پرورش دانش از سرزمین مقدس –fostering knowledge of the Holy Land -

4-    ایجاد نمایشگاه دائمی آموزش و پرورش و فناوری

5-    ارائه پروژه های تحقیقی در خصوص فرهنگ و توسعه در اسرائیل

6-    انتشار کتب ، مجلات و خبرنامه در مناطق مورد نظر

7-    طراحی و نگهداری وب سایت

8-    به اشتراک گذاری کتاب ها، مجلات و خدمات به صورت آن لاین

9-    برگزاری کنفرانس های سالانه و کارگاه های مختلف آموزشی

10- تشویق مردم نیجریه به منظور گردشگری ودیدارازسرزمین مقدس در اسرائیل

11- انتشار نتایج تحقیقات در رسانه ها برای روشنگری اندیشه های مردم نیجریه در سطح عام و در میان دانشگاهیان در جهت شناخت اسرائیل

12-    تلاش در جهت افزایش همکاری و ارتباط با مردم نیجریه با انجمن توسعه اسرائیل و سایر مراکز تحقیقاتی آن کشور و سایر سازمان های بین المللی و محلی که دارای منافع در خاورمیانه در ارتباط با مطالعه اسرائیل و سیاست جهانی می باشند.

13- تبلیغ و ترویج تحقیق ، مشاوره و آموزش در زمینه مطالعات توسعه با اشاره خاص به اسرائیل .

14- تمرکز و تقویت همکاری های دانشگاهی با اندیشمندان و صاحبنظران نیجریایی در جهت بسط و توسعه فرهنگی اسرائیل

15- تاسیس مرکزتحقیقات اسرائیل ،کتابخانه برای اعضای انجمن،دانشگاهیان، متخصصان ، محققان و عموم مردم نیجریه .

 

محمد قربان زاده آهنگری

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
بعثه مقام معظم رهبری

ایرانیان خارج از کشور

فراخوان  دومین جشنواره قصه گویی رضوی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1160
Visitorsofday : 44
Visitorsofpage : 291395
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.5313

تصاوير ايران|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت