دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧ فارسي|English
 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
تهران - نمايي از شهر در غروب آفتاب
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

مسائل و چشم انداز روابط نیجریه و اسرائیل

(قسمت چهارم)

-

6- يهوديان در آفريقا:

جمعيت يهوديان آفريقا در دهه‌هاي اخير به سبب برخي مسايل شاهد كاهش چشمگيري بود. تعداد زيادي از يهوديان شمال آفريقا در دهه 50 و همچنين پس از جنگ سال 1967 ميلادي راهي اسراييل شدند. در دهه 80 ميلادي نيز شمار زيادي از يهوديان اتيوپي ( فالاشا ) در اسراييل اسكان يافتند.

درسال 2001ميلادي فقط 88 هزار يهودي در آفريقا باقي ماندند كه 90 درصد آنها در آفريقاي جنوبي ساكنند.در سال 1980 ميلادي اين رقم 118 هزار نفر بود.

بنابرآمارهاي سال1996ميلادي،دراين سال 55 هزار و 734 يهودي سفيدپوست، 10هزار و 449 يهودي سياه‌پوست، يك هزار و 58 يهودي رنگين‌پوست و 359 يهودي هندي در آفريقاي جنوبي زندگي مي‌كردند. در مغرب نيز در حال حاضر حدود 6 هزار يهودي به زندگي ادامه مي‌دهند.(10)   

-        تاریخچه یهودیان در نیجریه (11) :

تاریخچه یهودیان در نیجریه  از پیچیدگی خاصی برخوردار است .

حضور تاریخی یهودیت در نیجریه و در میان یکی از بزرگترین و پرجمعیت ترین گروه های قومی این کشور دارای اهمیت ویژه ای است .

       این گروه ادعا دارند که اعمال مذهبی خود را طی صدها سال و در قرون متمادی از طریق آداب و رسومی که از طریق  « بلاد السودان» به این سرزمین آمده  ، تاکنون حفظ کرده اند. البته  برخی هم معتقدند که این گروه از یهودیان از بقایای اروپائیان مسیحی  هستند که اخیراً از مسیحیت برگشته و به یهودیت مدرن پناه آورده اند.(12) در هر صورت ، باید اذعان داشت که منافع مردم یهودی در نیجریه با یهودیان سایر کشورهای جهان خصوصاً اسرائیل و ایالات متحده آمریکا گره خورده است .

الف: یهودیان ایبو – Igbo Jews-

یهودیان ایبویی نیجریه، یکی از اجزای گروه قومی ایبویی – Igbo- هستند . آنها ادعا دارند که از قوم بنی اسرائیل بوده و از طریق سوریه و پرتغال به لیبی و سپس به این نقطه در غرب آفریقا مهاجرت نموده اند.

البته یک داستان شفاهی درفرهنگ ایبو وجود داردکه آنان راازنسل حاکمان دولت های مسلط بر شمال آفریقا می داندکه ازآنجا به غرب آفریقا مهاجرت نموده اند.

برخی از جوامع یهود نیجریایی از سوی یهودیان اسرائیلی و آمریکائی که در نیجریه اشتغال دارند، حمایت می شوند . سازمان هایی مانند: « کولانا » -Kulanu- و انجمن های یهودی آفریقایی آمریکایی و برخی از یهودیان خارج از نیجریه  تلاش زیادی کرده و دو باب کنیسه در این کشور و در منطقه ایبو نشین تاسیس نمودند.

باعنایت به عدم وجودسرشماری دقیق و رسمی،تعداد یهودیان نیجریه درمناطق مختلف قابل تشخیص و شناسایی نیست.البته  به طورکلی وتخمینی تعداد26 کنیسه درکشورنیجریه دراندازه های مختلف  وجوددارد و از سال 2008 حدود30هزار ایبویی درمراسم های مختلف دراین کنیسه هاشرکت می نمایند .(13) براساس اعلام سایت " ویکیپدیا "، تعداد جمعیت افراد موصوف بیش ازچهل هزار نفرمی باشد .(14)

 

-         ایبوهای اسرائیلی(15)The Igbo Israelites

 به گروهی از مردم نیجریه اطلاق می شود که پیرو دین عبری که گفته می شود از شمال آفریقا و از مصر به غرب آفریقا  انتقال یافته اند ، می باشند . افسانه های موجود در میان افواه عامه مردم ، حاکی از آن است که این مهاجرت در حدود 1500 سال پیش  واقع شده است . برخی منابع ادعا می کنند که حضور اسرائیلی ها در سرزمین نیجریه به اوایل سال های 638 پیش از میلاد می رسد. غالباً تصور محققین آنست که یهودیان آفریقا در واقع از بازمانده های یهودیانی هستند که طی تخریب معابد اول و دوم در اورشلیم به آفریقا فرار کرده و توانسته اند جوامع کوچک یهودی را در اقصی نقاط این قاره پهناور پراکنده نمایند . یهودیان ساکن در کشورهای  جنوب صحرای آفریقا و غرب آن ، غالباً از یهودیان مهاجری هستند که به دنبال فتوحات اعراب و مسلمانان در شمال آفریقا (تونس و مراکش) به سمت جنوب فرار کرده و پناه گرفته اند.

-         اسرائیلی های ایبو ( یهودیان اسرائیلی – ایبویی ) به طور سنتی ادعا می کنند که از تبار سه قبیله اسرائیلی موجود در خاورمیانه ، شامل :

-         گاد – Gad -،زبولون –Zebulun – و«منسه»-Manasseh- می باشند .برخی از خانواده های مذکور براین باورندکه از نسل « کنعان» - Kohanim - یا «لاوی» -Levites- از فرزندان اسرائیل حضرت یعقوب (ع) می باشند که پدران آنها قبل از مهاجرت ،از کاهنان معابد اورشلیم و یا دستیاران آنها بوده اند.

 

 ب: یهودیان مناطق : آکوا ایبوم و کراس ریور

تعدادی از اقوام موسوم به : « انانگ » -Annang- ،«افیک» - Efik- و « ایبی بیو»   -Ibibio -  از اهالی ایالت « اکوا ایبوم » - Akwa Ibom- و « کراس ریور » - Cross River- به لحاظ برگزار نمودن اعمال مذهبی باستانی که شبیه اعمال یهودیان ذکر شده در تورات  می باشد ، از قبیل : قربانی کردن حیوانات در زمان بیماری و ...... آنان را یهودی نامیده اند.

اما تعدادی از مبلغان و میسیونرهای مذهبی اروپایی به هنگام ورود به سرزمین ایبو در اوایل قرن پانزدهم میلادی ، دین و اعمال و آئین های مذهبی  آنان را ،« دین سنتی» - traditional religion - نامیدند. با این حال، آنان اعمال مذهبی ومیراث خود را به یهودیان نسبت می دهند و خود را از بازمانده های پادشاهی شمال اسرائیل که قبل از اسارت  بابل را ترک کردند و از طریق زمین از مصر، اتیوپی و سودان به نیجریه مهاجرت نمودند ، می دانند . آنان همچنین در ابوجا ؛ پایتخت فدرال نیجریه و درشهرهای " پورت هارکورت" - Port Harcourt  -   و " لاگوس"- Lagos- نیز کنیسه دارند. (16)

 

7- قرار داد40 میلیون دلاری نیجریه با اسرائیل برای

کنترل و نظارت برکامپیوترهاو ارتباطات اینترنتی (17)

 دولت فدرال نیجریه به طور مخفیانه با بستن قرار داد 40میلیون دلاری با یک شرکت اسرائیلی « البیت سیستم »- Elbit system- که دفتر مرکزی آن در شهر «حیفا» دراسرائیل قرار دارد.به منظور جمع آوری اطلاعات وحفظ امنیت ملی درنیجریه در جهت کنترل رایانه های شهروندان نیجریایی وارتباطات اینترنتی اقدام نموده است.

مدیر عامل شرکت « البیت»آقای « یهودا ورد» -Yehuda  vered- اعلام داشت که شرکتش مفتخر  است سیستم هوشمندی را برای یکی ازکشورهای آفریقایی به ارزش 40میلیون دلاربه منظور تجزیه و تحلیل اطلاعات و دفاع سایبری نصب و راه اندازی نماید.

وی افزود : سیستم های « البیت» ، در واقع مجموعه ای جهانی است در زمینه تجزیه وتحلیل اطلاعات و دفاع سایبری که برای کشورهای مختلف، ارتش ها و سایت های زیر ساختی آنان حیاتی است و امیدوار است که این خدمات  برای مشتریان راه حل های مناسب و کارسازی را به همراه داشته باشد.

شواهد مختلف حاکی ازآن است که قرار داد مذکور با دولت نیجریه بسته شده تا در کنار آن ، امکان دسترسی به تمامی کامپیوترهای مردم نیجریه و خواندن تمام مکاتبات ایمیلی شهروندان این کشور امکانپذیر گردد.

بر اساس برآورد های به عمل آمده،47 میلیون نیجریایی از کاربران فعال اینترنت می باشند که در یک رتبه بندی جهانی دهمین کشور محسوب می شود و از 27 درصد کاربران اینترنت در آفریقا یعنی جلوتر از مصر ( با رتبه بندی 19 در سطح جهانی ) و آفریقای جنوبی ( 37 مین کشور در جهان ) برخوردار است . این در حالی است که تعداد کاربران اینترنتی این کشور از 200 هزار نفر در سال 2002 میلادی به 47 میلیون کاربر در سال جاری 2013 میلادی رسیده است.

-         بازجویان موساد در نیجریه چه می کنند؟(18)

چند تبعه لبناني كه نیجریه آنها را به اتهام فعاليت به نفع حزب الله و تلاش برای اجراي عمليات ضد صهیونیستی در خاك این کشور بازداشت کرده بود، تاکید کردند که توسط عناصر موساد مورد بازجويي قرار گرفته اند.

مقامات نيجريه بعد از كشف انبار بزرگي از ادوات جنگي در خانه اي در شهر كانو واقع در شمال  نیجریه در ماه مه 2013، مصطفي فواز 49 ساله ، عبدالله الطحيني 48 ساله و طلال احمد رضا 51 ساله را بازداشت و آنان را به طرح ريزي براي انجام عمليات عليه اهداف اسرائيل متهم كردند، اتهامی که از سوی آنان رد شد.

يكي از اين افراد مي گويد: بعد ازآن كه در "ابوجا" پايتخت نيجريه بازداشت شدیم، يك مسئول امنيتي رسماً به وي ابلاغ كرد كه گروهي از دوستان اروپايي مايلند چند سوال از شما بپرسند، اما حدود 2 هفته توسط سه تن از عوامل موساد (سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی) در خصوص ارتباط احتمالي با حزب الله و انبار اسلحه در جنوب لبنان مورد بازجويي قرار گرفتیم.

فرد مزبور مي افزايد: هيچ يك از نيروهاي امنيتي نيجريه همراه عناصر موساد نبودند و آنان به زبان عربي مرا مورد بازجويي قرار مي دادند و وقتي از آنان خواستم به زبان انگليسي از من سوال كنند، مشخص شد كه انگليسي را به خوبي نمي دانند و از لهجه آنها مشخص شد كه آنها اروپايي نبودند، بلكه عناصر موساد بودند.

 

8-پروازهای ارزان قیمت از نیجریه به اسراییل :

امروزه تبلیغات زیادی از سوی دولت اسراییل و از طریق تورهای مسافرتی در نیجریه ، برای تشویق مسیحیان و سایر جهانگردان نیجریایی برای بازدید و زیارت از سرزمین های مقدس در خاورمیانه انجام می شود. بدین منظور کافیست که در اینترنت درخواست خود مبنی بر سفر به اسراییل را درج کنید و کلیه اطلاعات اعم از پروازها ، رزرو هتل ها و  . . . با ارزان ترین قیمت برای انتخاب شما مهیا خواهد شد. به یک نمونه از آن تبلیغات در زیر اشاره می گردد:

برای جستجوی پروازها از نیجریه به اسرائیل؟ Discover wego.coms selection of low-priced Nigeria to Israel flights. کافی است سایت  wego.com را انتخاب و کم بهاترین پرواز ها را از آن خود کنید. These routes have been selected for their discount prices on air tickets from Nigeria to Israel, get the best airfares to Israel with one click. این یکی از راه های دریافت تخفیف قیمت بلیط با هواپیما برای سفر به اسراییل است .

 دریافت بهترین Airfares به اسرائیل با یک کلیک.

The major international airport that serves Israel is خطوط هواپیمایی اسراییل دارای فرودگاه های بزرگ  و پیشرفته و مجهز بین المللی است که در خدمت اسرائیل and the airline that flies the most routes to Israel is Israir Airlines . و مشتاقان زیارت از آن کشور قرار دارد :  خطوط هوایی Israir .

علاوه بر انتخاب خطوط هواپیمایی اسراییل از ما ، در انتخاب هتل های با کیفیت در اسراییل با قیمت های ویژه برای تکمیل و گذراندن تعطیلات خود در اسراییل از ما یاری بخواهید .

-         خطوط هوایی پرواز به مقصد در اسرائیل:

 

در این سایت ، همچنین Show more A comprehensive list of airlines flying to Israel, click on the links above for further information about airlines flying to Israel.یک لیست جامع از خطوط هوایی پرواز به اسرائیل وجود دارد که از متقاضیان می خواهد ، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خطوط هوایی پرواز به اسرائیل ، بر روی لینک موردنظر کلیک کنند. همچنین اعلام شده است : Select a city in Israel to see a full list of airlines that fly there, wego.com searches multiple airline websites to find the latest flights and airfares from airlines flying to Israel . یک شهر در اسرائیل انتخاب کنید تا یک لیست کامل از شرکت های هواپیمایی که دارای پرواز مستقیم می باشندبرایتان گشوده شود.

دراین آگهی ، همچنین اعلام شده است  wego.com جستجو وب ؛ سایت شرکت های مختلف هواپیمایی برای پیدا کردن آخرین پرواز و airfares از خطوط هوایی پرواز به اسرائیل  است .

-         پیدا کردن هتل در اسرائیل:

Find hotels in Israel compare hotel rates and book the best hotel deals online. پیدا کردن هتل ها در اسرائیل و مقایسه نرخ هتل و رزرو بهترین ها از طریق همین سایت صورت می گیرد.بدین منظور کافیست Select the city within Israel you will travel to eg Tel Aviv , Galilee or Mitspeh Ramon . شهر مورد نظری که در اسرائیل سفر خواهید کرد را به عنوان مثال: تل آویو ، جلیل یا Mitspeh رامون را انتخاب کنید .

در این وب سایت ، همچنین Wego will search hundreds of travel websites and return a listing of accommodation options including: inns, resorts, motels, hostels, bed and breakfast and more.همچنین ه لیستی از گزینه های محل اقامت از جمله: اسامی تورهای مختلف و معتبر زیارتی، استراحتگاه ها، متل ها، مهمانخانه ها، هتل ها ، رستوران ها ، تفرجگاه ها و اماکن زیارتی و . . .  در کشور اسراییل ، در معرض دیدگان علاقمندان قرار گرفته است .

-         فرودگاه ها در اسرائیل :

 

-         خطوط هوایی پرواز به اسرائیل:

Adria Airways (JP) به Adrià ایرویز (JP)

Aegean Airlines (A3) اژه خطوط هوایی (A3)

Aeroflot (SU) آئروفلوت (SU)

Aerosvit Airlines (VV) Aerosvit خطوط هوایی (VV)

Air Berlin (AB) ایر برلین (AB)

Air Canada (AC) ایر کانادا (AC)

Air France (AF) هوایی فرانسه (AF)

Air Sinai (4D) هوا سینا (4D)

AirBaltic (BT) AirBaltic (BT)

Alitalia-Linee Aeree Italiane (AZ) Alitalia-Linee Aeree Italiane (AZ)

Arkia Israel Airlines (IZ) Arkia خطوط هوایی اسرائیل (IZ)

Armavia (U8) Armavia (U8)

Austrian Airlines (OS) هواپیمایی اتریش (سیستم عامل)

Azerbaijan Airlines (J2) خطوط هوایی آذربایجان (J2)

Belavia (B2) Belavia (B2)

British Airways (BA) بریتیش ایرویز (BA)

Brussels Airlines (SN) خطوط هوایی بروکسل (SN)

Bulgaria Air (FB) هوا بلغارستان (FB)

Cimber Sterling (QI) Cimber استرلینگ (QI)

Croatia Airlines (OU) خطوط هوایی کرواسی (OU)

Cyprus Airways (CY) قبرس ایرویز (CY)

Czech Airlines (OK) خطوط هوایی چک (OK)

Delta Air Lines (DL) خطوط هوایی دلتا (DL)

Donavia (D9) Donavia (D9)

EasyJet (U2) EasyJet (U2)

El Al (LY) ال آل (LY)

Ethiopian Airlines (ET) خطوط هوایی اتیوپی (ET)

Georgian Airways (A9) خطوط هوایی گرجستان (A9)

Germanwings (4U) Germanwings (4U)

Iberia (airline) (IB) ایبریا (خطوط هوایی) (IB)

 

 

محمد قربان زاده آهنگری

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
بعثه مقام معظم رهبری

ایرانیان خارج از کشور

فراخوان  دومین جشنواره قصه گویی رضوی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1120
Visitorsofday : 39
Visitorsofpage : 291390
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.0469

تصاوير ايران|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت