دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧ فارسي|English
 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
تهران - ميدان آزادي در شب
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

مسائل و چشم انداز روابط نیجریه و اسرائیل

(قسمت پنجم)

-

 

Meridiana Fly (IG) Meridiana پرواز (IG)

Midway Airlines (1976–1991) (ML) هواپیمایی میدوی (1976-1991) (ML)

Niki (airline) (HG) نیکی (خطوط هوایی) (HG)

Olympic Air (OA) المپیک هوا (OA)

Rossiya (airline) (FV) Rossiya (خطوط هوایی) (FV)

Royal Jordanian (RJ) سلطنتی اردن (RJ)

Scandinavian Airlines (SK) خطوط هوایی اسکاندیناوی (SK)

SmartWings (QS) SmartWings (QS)

Swiss International Air Lines (LX) سوئیس خطوط هوایی بین المللی (LX)

Tandem Aero (TQ) پشت سر هم AERO (TQ)

TAROM (RO) طارم (RO)

Transaero Airlines (UN) Transaero خطوط هوایی (سازمان ملل متحد)

Turkish Airlines (TK) خطوط هوایی ترکیه (TK)

Ukraine International Airlines (PS) اوکراین خطوط هوایی بین المللی (PS)

United Airlines (UA) هواپیمایی متحده (UA)

Ural Airlines (U6) اورال خطوط هوایی (U6)

US Airways (US) خطوط هوایی آمریکا (ایالات متحده)

UTair Aviation (UT) UTair حمل و نقل هوایی (UT)

Uzbekistan Airways (HY) هواپیمایی ملی ازبکستان (HY)

Vueling Airlines (VY) خطوط هوایی Vueling (VY)

9-سفیر رژیم اسراییل در نیجریه: هیچ نگرانی از انقلاب‌های عربی نداریم

سفیر رژیم اسراییل در نیجریه روز دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۱با تاکید بر این که تل‌آویو با تشکیل کشور فلسطین مخالف نیست، اظهار کرد که تل‌آویو از انقلاب‌های بهار عربی هراسی ندارد.

موشه رام، سفیر اسراییل در نیجریه اظهار کرد: حسنی مبارک، رئیس‌جمهور سابق مصر و معمر قذافی، رهبر سابق لیبی در تحقق دموکراسی در کشورشان بسیار تعلل کردند و این مساله منجر به شکل‌گیری انقلاب و ناآرامی‌ها شد.وی در ادامه افزود: اسرائیل به حمایت از خود ادامه خواهد داد و در عین حال دست خود را به سوی همسایگانش برای برقراری صلح دراز خواهد کرد.

وی به این مساله اشاره کرد که رژیم صهیونیستی با تشکیل کشور فلسطین مخالف نیست، اما از اوضاع امنیتی‌اش در آینده و عدم اجرای برنامه‌های صلح که بر سر آن توافق حاصل شده است نگران است و به همین دلیل تدابیر لازم را برای حفظ امنیت خود اتخاذ می‌کند.

سفیر رژیم صهیونیستی در نیجریه ، سازمان ملل را به مداخله برای حل بحران سوریه و دیگر بحران‌های خاورمیانه تشویق کرد و گفت: کشورهای منطقه از پیامدهای شکست در حل و فصل ناآرامی‌ها رنج خواهند برد و سوریه به دلیل بحران کنونی در معرض تجزیه است.

وی روابط تل‌آویو و ابوجا را به ویژه طی سه سال گذشته دوستانه برشمرد و تاکید کرد: اسرائیل به حمایت از نیجریه برای فائق آمدن به چالش‌های امنیت و مبارزه با تروریسم ادامه خواهد داد.

روزنامه نیجریه‌ای "نبش" چند هفته گذشته نوشت: دولت اسرائیل از نیجریه برای به دست آوردن کرسی در شورای امنیت حمایت می‌کند.

روزنامه مذکور به نقل از سفیر رژیم صهیونیستی در ابوجا نوشت: نیجریه به دلیل نقش مهمش در برقراری صلح منطقه‌ای و بین‌المللی و به دلیل منابع انسانی و طبیعی بسیار شایسته کسب کرسی در شورای امنیت است.

اخیرا سفیر رژیم صهیونیستی در نیجریه اعلام کرده بود: تلاش‌های نیجریه از طریق همکاری امنیتی با اسرائیل با موفقیت مواجه خواهد شد.

10-دیدار رئیس جمهور نیجریه با شیمون پرز؛رئیس جمهور اسرائیل (19)

روز دوشنبه 28 اکتبر 2013 برابر با ششم آبان ماه 1392، آقای گودلاک جاناتان ؛ رئیس جمهور نیجریه که در رأس هیأتی بلند پایه از مقامات این کشور در اسرائیل به سر می برد ، قبل از امضای توافقنامه خدمات هوایی دو طرفه در اورشلیم با همتای اسرائیلی خود ؛ شیمون پرز؛رئیس جمهور اسرائیل دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار ، رئیس جمهور نیجریه ضمن تقدیر از تلاش های اسرائیل در جهت افزایش همکاری و مساعدت در زمینه جلوگیری از حملات تروریستی در نیجریه، اظهار داشت : « مبارزه با تهدیدات تروریستی یک چالش است که ما در جهت افزایش همکاری با تمام کشورهای صلح دوست جهان خواهان کمک به پایان دادن این حملات و تهدیدات می باشیم .»

وی درسخنان خود ،افزود:« شکی نیست که اسرائیل تاکنون در مبارزه با تروریسم چندمین دهه تجربه دارد و نیجریه می تواند به طور فوق العاده ای از این تجربیات استفاده نماید و من به دنبال همکاری با کشور اسرائیل هستم تا برای مقابله با تهدیدات امنیتی که برخی از گروه های تروریستی که در حال حاضر کشورم با آن مواجه است، ما را یاری نماید.»

گودلاک جاناتان ،ضمن تأیید روابط اقتصادی رو به رشد دو کشور، خواستار همکاری بیشتردربخش های دیگرگردید و افزود:"دولت من نیزنسبت به بکارگیری بیشتر ازتخصص های ویژه اسرائیل برای تحول ملی درنیجریه در زمینه های:بهداشت و درمان ،کشاورزی، نیروی برق و مدیریت منابع آبی و ... معتقد است و به اسرائیلی ها خوشآمد می گوید."

شیمون پرز ؛رئیس جمهوراسرائیل نیز در این دیدار، ضمن ابراز خرسندی از میزبانی اولین رئیس جمهور نیجریه برای بازدید ازکشور اسرائیل ،اعلام داشت :«من نیز به شما اطمینان می دهم که دولت من به تشویق توسعه تجارت وگسترش روابط اقتصادی وفرهنگی بین دوکشورادامه خواهددادوبدون شک امضای توافقنامه خدمات هوائی دوطرفه میان نیجریه واسرائیل نیزاین تلاش هاراتقویت خواهدکرد.»

آقای پرز، افزود: در سال های اخیر، تعداد زائرانی که از نیجریه برای زیارت سرزمین های مقدس به اسرائیل می آیند به طور فزاینده ای  افزایش یافته و روابط ما نیز به بسیاری از حوزه های دیگر توسعه یافته و به طور پیوسته در حال رشد است. پدیده های مشترک میان دو کشور نیز با توجه به ارزش های آزادی ، دموکراسی و ایمان بر اساس دوستی به اشتراک گذاشته شده است.»

رئیس جمهور اسرائیل همچنین اعلام داشت : « نیجریه و اسرائیل شرکای ثابت قدم در مبارزه با گروه های تروریستی ،مانند : القاعده ،حزب الله و بو کوحرام که ثبات منطقه ای در غرب آفریقا و در خاورمیانه را برهم زده اند، می باشند.

لازم به ذکر است ، آقای گودلاک جاناتان ، پس از دیدار با وزیر دفاع اسرائیل ؛ آقای « موشه یعلون » - Yaalon - و انجام مناسک حج در سرزمین مقدس ، روز سه شنبه هفتم آبان ماه جاری بعداز دیدار و ملاقات با آقای محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی به اورشلیم بازگشت .

وی همچنین با نخست وزیر اسرائیل ؛ آقای بنیامین نتانیاهو؛ که به او گفت که یک ایران مسلح به سلاح هسته ای ، تهدیدی برای آفریقاست، ملاقات کرد.

به گفته آسوشیتدپرس (AP) ، « نتایاهو» گفت : متوقف کردن ایران از دست یابی به سلاح هسته ای ، برای نیجریه ، آفریقا و جهان مهم است. ضمناً رئیس جمهور نیجریه ،بعداز بازدیداز بنای یادبود«هولوکاست»در اورشلیم و نثار تاج گل در محل یادبودحادثه مذکور ،تعدادی شمع به یاد کشته شدگان روشن نمود.

11- محکوم کردن سفر رئیس جمهور نیجریه به اسراییل

       از سوی جامعه مسلمانان این کشور (20)

شیخ « احمد قومی » - Sheik Ahmad Gumi - یکی از رهبران مسلمان شمال نیجریه ، سفر اخیر « گودلاک جاناتان » ؛ رئیس جمهور این کشور به اسرائیل را به عنوان یک اشتباه بزرگ سیاسی توصیف کرد و افزود : مناسب نیست برای یک مسیحی واقعی و در حد ریاست جمهوری کشور اسلامی چون نیجریه به بهانه زیارت سرزمین های مقدس ، به اسرائیل سفر کند ، چرا که بر اساس اصول اساسی اسلام تنها سه مسجد در جهان به عنوان کهن ترین مساجد جهان برای زیارت توصیه شده اند. وی با بیان حدیثی از پیامبر اکرم (ص) به روایت « صحیح بخاری » و «مسلم » از اباهریره نقل کرد که:سه مسجد: مسجد الحرام درمکه، مسجد النبی (ص) در مدینه و مسجد الاقصی در فلسطین ،مساجد مجاز برای زیارت هستند.

 

شیخ « قومی » همچنین افزود : اگر رئیس جمهور ،خواهان برقراری صلح در کشور بود ، هیچگاه نمی بایست به اسرائیل سفر کند ، چون اسرائیل جای مناسبی برای سفر نبوده است .

 

این رهبر اسلامی از منطقه شمال نیجریه ، در مقاله ای که اخیراً در صفحه فیس بوک خود درج کرده است ،اعلام داشت : « نیجریه به همراه بسیاری از کشورهای آفریقایی و جهان ، با وضع اسفناک فلسطینی ها که بسیاری کشته ، آواره و مجبور به ترک وطن خود شده اند، هم نظر هستند و احساس همدردی می کنند و به همین دلیل هیچیک از رؤسای جمهور نیجریه در گذشته (اعم از مسلمان یا مسیحی)تاکنون از اسرائیل دیدار نداشته است .بنابراین ،بااین سفر ، رئیس جمهور نمی تواند به دلیل بی عدالتی های مورد اشاره ، به انجام چنین سفری افتخار نماید.»

«شیخ قومی » در پایان یادداشت خود، افزود :« نیجریه امروز با مشکلات فراوان سیاسی ،اقتصادی و اجتماعی دست به گریبان است ، حداقل انتظار ما از رئیس جمهور و دولت فدرال نیجریه آن است که از یک کشوری دیدار کند که بتواند بخشی از این مشکلات کشور ما را حل نماید. اسرائیل چه منافعی برای ما دارد و با داشتن روابط با آن کشور چه دستاوردی خواهیم داشت . حتی حضرت عیسی مسیح (ع) نیز از دست بنی اسرائیل دچار رنج و عذاب و شکنجه و سختی گردید.»

 

12- نتیجه گیری :

آفریقا به عنوان یک قاره مهم و استراتژیک همواره مورد توجه اسرائیل بوده است. پس از جنگ 1967 و تجاوز اسرائیل به کشورهای عربی و اشغال زمین های وسیعی از این کشورها، تصویر دولت اسرائیل در نظر آفریقایی ها به صورت دولتی متجاوز و توسعه طلب درآمد. بدین ترتیب جنگ 1967 سرآغاز  تجدید نظر و قطع رابطه کشورهای آفریقایی با اسرائیل شد. در واپسین روزهای جنگ اکتبر 1973، اسرائیل بخشی از زمین های مصر را اشغال کرد. متعاقب آن ، دولت های آفریقایی جملگی ، نسبت به مسأله تمامیت ارضی حساسیت نشان دادند و بدین ترتیب عامل نفت (شوک نفتی 1973) و اشغال زمین های مصر موجب شد تا وزیران خارجه سازمان وحدت آفریقا دراجلاس نوامبر 1973 تصمیم به قطع روابط با اسرائیل بگیرند.

بااینکه اسرائیلی ها،بسیاری ازکشورهای آفریقایی را ترک کردندو کارمندان و کارشناسان بخش های مختلف سیاسی و حتی نمایندگان شرکت های بازرگانی اسرائیل به کشورشان بازگشتند، اما فعالیت های اقتصادی متوقف نشد و حتی در چندین کشورازجمله :ساحل عاج، نیجریه ،کنیا و اتیوپی رونق یافت وبدین ترتیب، سال های فعالیت اقتصادی–سیاسی اسرائیل ،در سایه قطع روابط دیپلماتیک ،آغاز شد.(21)

تداوم روابط اقتصادی در دوران قطع روابط دیپلماتیک ، زمینه مساعدی را برای از سرگیری روابط دیپلماتیک میان کشورهای آفریقایی از جمله نیجریه و اسرائیل فراهم آورد.

به طورکلی ، شاخص ها و انگیزه های اصلی اسرائیل در رویکرد به سوی کشور نیجریه را می توان در موارد زیر تبیین نمود :

1-    وجود اقلیت های یهودی در نیجریه : یکی از مبانی اندیشه صهیونیسم ، گردآوری یهودیان پراکنده جهان در سرزمین موعود؛ اسرائیل ؛ است . سازمان دهی مهاجرت اقلیت های یهودی و فراهم کردن را ه های تماس و بسیج آنها ، از مهم ترین انگیزه هایی است که سمت گیری های اسرائیل در این کشور را مشخص می سازد ، زیرا توسعه منابع انسانی از هدف های استراتژیک اسرائیل به شمار می آید.

2-    وضعیت فضای باز سیاسی در نیجریه ، تمهیدات لازم برای نفوذ اسرائیل را در این کشور فراهم نموده است.بر آورده ساختن نیازهای اقتصادی اسرائیل در زمینه بازاریابی ، فروش تجهیزات پزشکی ، کشاورزی ،لوازم الکترونیکی و حتی مبادله مسائل نظامی و جاسوسی و بازار بسیار خوب و مناسب آن کشور با جمعیت بیش از 150میلیون نفری ، همچنین نیاز به واردات نفت و سایر منابع انرژی و طبیعی از آن کشور، جاذبه زیادی برای اسرائیل ایجاد نموده است.

3-    اعزام سالانه مسیحیان نیجریه که حدوداً 40درصد جمعیت این کشور را تشکیل می دهند ،به منظور برگزاری حج سالانه در سرزمین های مقدس در اسرائیل و زیارت ، عامل دیگری جهت جذب توریسم و گسترش مناسبات تجاری و فرهنگی میان دو کشور می باشد.

4-    نقش نیجریه در سازمان ملل متحد، برای تأمین اکثریت آرای لازم جهت قرار دادن هر موضوع در دستور کار مجمع عمومی ، عاملی مؤثر به شمار  می رود . بن گوریون در 1960، به این مطلب اشاره کرده است :

« دولت های آفریقایی قوی نیستند ، اما صدایشان در جهان شنیده می شود . ارزش آرای آنها در سازمان های بین المللی با آرای دولت های بزرگ برابری می کند. بنابراین، دوستی اسرائیل و آفریقا ، حداقل بیطرف کردن آفریقا در کشمکش اعراب و اسرائیل و حداکثر تضمین حمایت آفریقا از مواضع اسرائیل را در برمی گیرد.» (22)

5-    خروج از انزوا و بهره برداری از امتیازات بین المللی کشورهای آفریقایی خصوصاً نیجریه به عنوان پرجمعیت ترین کشور سیاه در جهان

6-    جلب حمایت دولت های آفریقایی در عرصه شناسایی موجودیت اسرائیل و پذیرش دیدگاه های آن در خصوص روندجاری مذاکرات خاورمیانه

7-    منزوی کردن جمهوری اسلامی ایران در جهان از طریق خدشه دار ساختن اعتبار ایران در قضیه انرژی هسته ای و ساختن بمب اتمی و حمایت از تروریسم و .... و برهم زدن روابط نیجریه با ایران

8-    تلاش برای جذب مسلمانان و مبارزه با یهودی ستیزی

9-    تلاش در جهت برقراری و ارائه تسهیلات ویژه برای مسیحیان و یهودیان نیجریایی برای زیارت از اماکن مقدس در اسراییل و استفاده ابزاری از آنان پس از بازگشت از اسراییل به عنوان مبلغان و حامیان آن رژیم در کشورشان.

 

اسراییل برای اعمال نفوذخوددرکشورهای آفریقایی ازجمله نیجریه ازشیوه های گوناگون استفاده می نماید.استفاده ازمطبوعات ودرانحصارگرفتن وسایل ارتباط جمعی وخبرگزاری ها ،تسلط برمنابع مالی واقتصادی ،ایجادتشکیلات فراماسونری ،فعالیت های جاسوسی ،تسلیحات اتمی وبهره برداری از علوم و تکنولوژی ،راه اندازی بنیادها و مراکز فرهنگی و تحقیقاتی با عناوین ترویج صلح و همزیستی میان ادیان،ازجمله شیوه های متعارفی است که اسرائیل کماکان ازآن در نیجریه بهره برداری می کند.

           

 

فهرست منابع و مآخذ:

 

1- http://judaism.blogtak.com/post-28010.html 

2- http://beegeagle.wordpress.com/tag/israel-nigeria-relations/.

3-http://sunnewsonline.com/new/national/israeli-embassy-to-showcase-nigerias-economic-potentials/ 

4-http://mycompanion.ibgnigeria.com/2008/05/05/nigeriaisrael-business-and-cultural-relationship.aspx

 

5- http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-3225083,00.html

6-http://www.nigerianbestforum.com/index.php?topic=167454.0

 

7- www.ambassadorsclub.org.il/

8- برای مطالعه بیشتر به سایت های زیر مراجعه فرمایید :

http://www.projetaladin.org/fa/the-aladdin-project-fa.html

http://www.mouood.org/culturalstudies/item/7772-تلاش-صهیونیسم-بین‌الملل-برای-جذب-مسلمانان-خاورمیانه.html

9- http://www.taics.org.ng

10- ماهنامه نداء القدس سال ششم شماره 1/6/1384

11- From Wikipedia, the free encyclopedia “The history of the Jews in Nigeria is a complex subject   

12- Hunwick, John (1985). "Al-Mahili and the Jews of Tuwat: The Demise of a Community". Studia Islamica 61: 155–183. JSTOR 1595412

13- Bruder, Edith (2008). The Black Jews of Africa: History, Religion, Identity. Oxford University Press. p. 143. ISBN 978-0195333565

14- http://en.wikipedia.org/wiki/Igbo_Jews

-         15-http://igbo-bene-israel-karaites.fr.gd/

16-http://en.wikipedia.org/wiki/Igbo_Jews

17-http://premiumtimesng.com/news/131249-exclusive-jonathan-awards-40million-contract-to-israeli-company-to-monitor-computer-internet-communication-by-nigerians.html

18- http://fa.alalam.ir/news/1502955#sthash.vzOHxy0j.dpuf

 19- روزنامه دیس دی – 29 اکتبر 2013 برابر با  7 آبان ماه 1392

http://www.thisdayonline.com/

20- روزنامه دیلی پست – 29 اکتبر 2013 برابر با 7 آبان ماه 1392

http://dailypost.com.ng/2013/10/29/jonathans-visit-to-israel-is-a-big-political-blunder-sheikh-gumi-says-president-disrespected-muslims/

21- لواء بارودی ، « رهیافت جدید اسرائیل در آفریقا ، مجله مطالعات آفریقا، شماره دوم، سال اول زمستان 1373، ص 151

22- منبع پیشین ص 160

 

 

 

محمد قربان زاده آهنگری

 

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
بعثه مقام معظم رهبری

ایرانیان خارج از کشور

فراخوان  دومین جشنواره قصه گویی رضوی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1352
Visitorsofday : 37
Visitorsofpage : 291388
Onlinevisitors : 2
PageLoad : 1.1562

تصاوير ايران|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت