دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧ فارسي|English
 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
تهران - نمايي از بزرگراه مدرس
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

رابطه چین و نیجریه : دستاوردها ( )

 

نیجریه و چین در 10 فوریه 1971 میلادی روابط دیپلماتیک خود را آغازکرده اند . از آن زمان ، بسیاری از رهبران چین به نیجریه سفر کرده ؛ همچنان که بسیاری از رهبران نیجریه نیز از چین بازدیدهایی داشته اند . به هر حال ، روابط دوجانبه میان دو کشور از آن زمان تاکنون به طور مستمر و گسترده ادامه یافته است .

از ماه مه سال 1999میلادی، پس از بازگشت نیجریه به دموکراسی مبتنی بر قانون اساسی ، آقای اوباسانجو ؛ رییس جمهور سابق نیجریه - former President Olusegun Obasanjo - ، طی سال های 2001-2005  ، دوبار از چین بازدید به عمل آورد، همچنانکه همتای چینی او نیز دوبار به نیجریه سفر کرده است . در این مدت ، بسیاری از وزراء و مقامات ارشد هردو کشور بازدیدهایی در سطح بالا از هر دو کشور داشته اند .

چین و نیجریه ، تعدادی از موافقت نامه های : تجاری ، همکاری های اقتصادی و فنی ، همکاری های علمی و فنآوری و مهم تر از همه "حمایت از سرمایه گذاری " امضاء کرده اند .

این دو کشور ، کمیسیون مشترک اقتصادی و تجاری فیمابین خود را راه اندازی و فعال نموده اند .

در طول چهارماه اول سال 2004 میلادی ، رشد حجم تجارت میان دو کشور ؛ با بیش از 6/17 درصد افزایش ؛ به 609 میلیون دلار رسید و دراین روند صادرات نیجریه به چین با 330 درصد رشد ثبت شده است .

در این مدت ، عمده ترین صادرات چین به نیجریه شامل : محصولات سبک صنعتی ، ملزومات مکانیکی و لوازم الکتریکی بوده و واردات اصلی چین از نیجریه غالباً : نفت ، الوار و پنبه را شامل گردیده است .

در جریان بازدید سال 2001 پرزیدنت اوبانسانجو از چین ، هر دو رهبر موافقت نامه های : توسعه تجارت و بازرگانی و حمایت از توسعه سرمایه گذاری را امضاء نمودند . متعاقباً ، موافقت نامه های : حمایت از روابط دوستانه و صادقانه بر پایه اعتماد متقابل ، سود متقابل اقتصادی و توسعه مشترک ، افزایش مشاوره و حمایت های متقابل نیز امضاء شد .

در آوریل 2002 ، دو دولت "موافقت نامه بین دولت جمهوری خلق چین و دولت جمهوری فدرال نیجریه برای اجتناب از اخذ مالیات مضاعف و پیشگیری از فرار مالی در رابطه با مالیات بر درآمد " را امضاء   نمودند .   در ماه جولای همان سال ، توافقنامه های مختلفی : در امور کنسولی ، همکاری در زمینه تقویت مدیریت بر مواد مخدر ، مواد روانگردان و مواد شیمیایی مخرب و همچنین همکاری های گردشگری به امضای طرفین رسید .

هر دو کشور در سال 2005 میلادی ، برای ایجاد یک همکاری استراتژیک شامل : اعتماد متقابل سیاسی ، سود متقابل اقتصادی و حمایت متقابل در امور بین المللی توافق کردند .

 

نیجریه و جمهوری خلق چین در 13 اکتبر سال 2005 میلادی ، برای اجرای طرح های ساخت و سازهای آبی و آبرسانی در 19 ایالت کشور ازجمله  ایالت مرکزی ( پایتخت – ابوجا) قراردادی به ارزش 695 میلیون نایرا امضاء نمودند .

در طول سفر آقای "هوجینتائو" -  President Hu Jintao - رییس جمهور وقت چین در ماه آوریل سال 2006 ،  نیجریه و چین چهار موافقت نامه و سه یادداشت تفاهم در بردارنده طیف وسیعی از برنامه ها به منظور ارتقاء سطح روابط اقتصادی میان دو کشور میباشد ، به امضاء رساندند که از جمله آنها ، عبارتند از :

1-   قرارداد تأمین مالی به مبلغ 36/8 میلیارد نایرا ( معادل 500 میلیون دلار) کمک مالی برای صادرات در رابطه با توسعه زیرساخت های بانک صادرات و واردات چین .

2-   قرارداد تأمین مبلغ 670 میلیون نایرا( معادل 40 میلیون یوان) برای آموزش 50 نفر از پزشکان و متخصصان نیجریایی در امر پیشگیری جامع از بیماری مالاریا و کنترل عرضه داروهای ضد مالاریا به ارزش 6/83 میلیون نایرا ( معادل 5 میلیون یوان) در حمایت از برنامه های مالاریا زدایی

3-   قرارداد محوری در خصوص آماده سازی یک تیم مرکب از کارشناسان نیجریایی – چینی در خصوص اجرای پروژه های فرهنگی و دوستی میان دو کشور و تأمین زیرساخت های لازم برای اجرای گسترده طرح های فنآوری اطلاعات و ارتباطات بین وزارت علوم و فنآوری دولت فدرال نیجریه و فنآوری "هووایی" - Huwaei Technologies – از کشور چین.

تاکنون ، چین 30 درصد از توافقات به عمل آمده را اجرایی و عملیاتی کرده است . پروژه های اصلی قراردادها ، درصورت استفاده از خدمات و نیروی کار نیجریایی شامل : بازسازی راه آهن نیجریه ، راه اندازی دهکده بازی ها در مجموعه ورزشی ابوجا می باشد که قرار است شرکت های چینی ذیل : شرکت مهندسی زمین شناسی چین ، گروه شرکت مهندسی بندری چین و شرکت مهندسی عمران و ساخت و ساز چین این قراردادها را به نتیجه برسانند .

 

چین همچنین در بخش های : نفت و گاز ، صنعت ، خدمات و آموزش و پرورش نیز وارد شده است ، به طوری که حجم تجارت بین دو کشور در دسامبر 2001 میلادی از رقم 178 میلیون دلار به 144/1 و به 86/1 میلیارد دلار در سال 2003 رسی یعنی چیزی حدود 59 درصد رشد داشته است .

براساس آمار ارائه شده از سوی اداره اقتصادی و تجاری سفارت چین در نیجریه ، حجم کل تجارت دوجانبه بین چین و نیجریه در سال 1999، به 570 میلیون دلار و در سال 2000 به رقم 860 میلیون دلار رسید. در سال 2007 به یک میلیارددلار بالغ گردید.

چین درحال حاضر یکی از 10 کشوری است که به عنوان بزرگترین شرکای تجاری نیجریه محسوب می گردد . در زمان اوباسانجو ، موافقت شد که نیجریه به میزان 50 هزار بشکه نفت به طور روزانه به چین بفروشد . چین هم قراردادی به ارزش 4 میلیارد نایرا به امضاء رساند که براساس آن موفق گردید امتیاز اکتشاف نفت در حداقل 4 بلوک نفتی در مناطق مختلف نیجریه را بدست آورد ه و همچنین پالایشگاه "کادونا" در شمال نیجریه را تعمیر نماید . البته باید اضافه نمود که سرمایه گذاری چین در بخش نفت در نیجریه تنها به این مطالب خلاصه نمی شود ، بلکه بدنبال این روند ، چین متعهد گردید یک ایستگاه تولید برق هیدروکربونی هم با ظرفیت هرتعداد مگاوات برق برای تقویت بخش انرژی نیجریه تأسیس و راه اندازی نماید .

فعالیت های مذکور ، همه به عنوان بخشی از تلاش های نیجریه برای تنوع بخشیدن به اقتصاد در حال رشد خود می باشد . در مقابل چین هم حجم واردات محصولات کشاورزی از نیجریه را افزایش داده است . به طوری که تاکنون 80 هزارتن " کاساوا"به چین صادر شده است و همچنین 102 هزار تن دیگر برای 10 ماه آینده سفارش داده شده است .

چین با ابراز تمایل نسبت به خرید دانه کنجد از نیجریه ، نسبت به خرید سایر محصولات کشاورزی از نیجریه نیز در صورت عرضه آن توسط این کشور ، اعلام نیاز کرده است و درحال حاضر ، بیش از 400 مهندس و کارشناس کشاورزی چینی در نیجریه در امور ساخت و سازهای سدهای خاکی کوچک مشغول به کار می باشند .

نیجریه در واقع ، به عنوان سومین شریک تجاری چین در آفریقا پس از آفریقای جنوبی و مصر به حساب می آید و ارزش تجارت دوجانبه میان دو کشور ، بیش از 14 درصد تجارت بین چین و کل قاره آفریقا محسوب می گردد .     ·         - “Agreement between the government of the People’s Republic of China and the Government of the Federal Republic of Nigeria for the Avoidance of Double Taxation and the Prevention of Fiscal Evasion with Respect to Taxes on Income”.

 

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
بعثه مقام معظم رهبری

ایرانیان خارج از کشور

فراخوان  دومین جشنواره قصه گویی رضوی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 1043
Visitorsofday : 27
Visitorsofpage : 291378
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.0938

تصاوير ايران|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت