دوشنبه ٢٨ آبان ١٣٩٧ فارسي|English
 
ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت
Title
iran
نمای تهران در شب
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
NewsletterSignup
نام :   
ایمیل :   

 

پیشینه روابط فرهنگی

 
 

پیشینه روابط فرهنگی جمهوری فدرال نیجریه با جمهوری اسلامی ایران:

برقراری رابطه بین دو کشور به چهار دهه پیش و به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بر می گردد. سفارت کشورمان در سال 1352 در شهر لاگوس (پایتخت سابق نیجریه) افتتاح شد . روابط دو کشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز در راستای منافع دو کشور و ملت و بر اساس منافع متقابل ادامه داشته است.

اولسگون اوباسانجو که از سال 1999 تا سال 2007 زمام امور را به عنوان رئیس جمهور نیجریه در دست داشت اولین رئیس جمهور نیجریه است که دو بار به جمهوری اسلامی ایران سفر نمود و متقابلا جناب آقای سید محمد خاتمی رئیس جمهور وقت نیز به این کشور سفر نمود.

اولین کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی، تجاری، فنی و حرفه ای دو کشور در فروردین ماه 1383 در ابوجا تشکیل شد و دومین کمیسیون مشترک نیز در بهمن ماه 1384 در تهران برگزار شد. سومین کمیسیون مشنرک هم در سال 1387 در ابوجا برگزارشد. چهارمین کمیسیون مشترک در سال 1391 در تهران برگزار شد.

جناب آقای محمود احمدی نژاد رئیس جمهور وقت نیز در تیر ماه سال 1389 برای شرکت در اجلاس سران کشورهای عضو دی- هشت به ابوجا سفر نمود.

علاوه بر این، تبادل هیئت ها بین دو کشور در سطوح مختلف و از جمله در سطح ریاست قوه قضائیه ، وزیر، معاون وزیر و نمایندگان پارلمان وغیره صورت گرفته و توافقنامه هایی در زمینه های مختلف بین دو کشور امضاء شده است.

دو کشور در بسیاری از سازمانهای بین المللی و منطقه ای و از جمله اوپک، سازمان کنفرانس اسلامی، جنبش غیر متعهد ها، سازمان ملل متحد، گروه 77 و گروه دی هشت عضویت دارند و منقابلا از مواضع یکدیگر و نامزدهای معرفی شده توسط دو کشور برای احراز سمت هایی در سازمانهای بین المللی حمایت به عمل آورده اند.

دو کشور از تواناییهای بالقوه زیادی برای گسنرش و تحکیم روابط به ویژه در زمینه اقتصادی و فرهنگی برخوردارند.

از سال 1367 تا كنون 14 موافقتنامه، يادداشت تفاهم و بيانيه ميان دوكشور به امضا رسيده است.

سطح نمايندگي ايران در نيجريه


سفارت جمهوري اسلامي ايران در ابوجا فعاليت مي كند.سفير ايران در اين كشور آقاي‌ سعید کوزه چی مي باشد.


نشاني و تلفن نمايندگي ايران در نيجريه


No.Udi Hills Street,Off Aso Drive, Maitama Abuja
سطح نمايندگي نيجريه در ايران


سفارت نيجريه در تهران فعاليت مي كند و سفير اين كشور در ايران آقاي توکور مانی است.نشاني و تلفن نمايندگي نيجريه در ايران


تلفن نمايندگي 88889621


فكس 88799783-88799786


آدرس : تهران - خيابان آفریقا، خ ظفر غربی، شماره 333.3
1) روابط فرهنگي


در دوران حكومت ژنرال آباچا ( 98 ـ 1993 ) از سوي نيجريه هيئت هاي مختلفي به ايران سفر نمودند، بعنوان مثال پس از وقوع زلزله در استان خراسان هيئتي از سوي ژنرال آباچا به تهران سفر و مبلغ 2 ميليون دلار كمك به مقامات جمهوري اسلامي ايران تسليم نمودند. همچنين در اين دوران الحاجي « محمد ماچيدو » سلطان سوكوتو براي شركت در هشتمين اجلاس سازمان كنفرانس اسلامي در ايران حضور يافت.


روابط فرهنگي جمهوري اسلامي ايران و نيجريه بنا به دلايل مختلفي از جمله وضعيت خاص مذهبي در اين كشور از پيشرفت قابل ملاحظه اي برخوردار نبوده است. حتي امضاي موافقت نامه همكاريهاي فرهنگي و آموزشي بين دو كشور در 25 فروردين سال 1375 ( 13 آوريل 1996 ) كه به امضاي مقامات دو كشور رسيد و از سوي مجلس شوراي اسلامي نيز مورد تصويب نهايي قرار گرفت، متأسفانه از سوي كشور نيجريه مورد توجه قرار نگرفته و جمهوري اسلامي ايران ضمن فعال نمودن رايزني فرهنگي سفارت در جهت بسط و اشاعه فرهنگ اسلامي ايراني تلاش مي نمايد.

اين بخش با توجه به فعاليت هاي خود در زمينه ارتباط با علما، اساتيد دانشگاهها و شخصيت هاي فرهيخته، انتشار و چاپ كتب مورد نياز، حمايت از مدارس اسلامي، برپايي و شركت در نمايشگاههاي كتاب در ايالت هاي مختلف، اعزام شخصيت هاي علمي و مذهبي به جمهوري اسلامي ايران جهت شركت در سمينارها و نشست هاي بين المللي، توزيع كتب، پوستر و نمايش فيلم هاي ايراني در مناسبت هاي مختلف فعاليت هاي خود را ادامه مي دهد. همچنين در حال حاضر شماري از جوانان نيجريه در دانشگاه بين المللي امام خميني(ره) و ديگر دانشگاهها و همچنين حوزه علميه قم، مشغول به تحصيل بوده و برخي از آنها نيز در بخش راديوي برون مرزي هائوسا و دانشگاه آزاد اسلامي گروه زبان هائوسا مشغول به فعاليت مي باشند.

 2) روابط سياسي


در دوران ژنرال ابوبكر سفرهاي متعددي بين مقامات دو كشور صورت گرفت كه از مهمترين آن سفر دكتر « سيد محمد صدر » معاون عربي و آفريقايي وزارت امور خارجه در 29 ماه مي سال 1999 جهت شركت در مراسم انتقال قدرت به غيرنظاميان بود.

همكاري دو كشور در سطح بين المللي همواره بازتابي از سطح روابط دو كشور در سطح دو جانبه بوده است. البته با توجه به رعايت اصول احترام متقابل و اقدام متقابل از سوي دو كشور، روابط مناسبي را در سطح بين المللي با يكديگر داشته اند. همكاريهاي دو جانبه و بين المللي طرفين در چارچوب اوپك و سازمان ملل بصورت حمايت متقابل از كانديداهاي يكديگر در كميسيونهاي بين المللي بوده است، اعلام رأي منفي ( در برخي مواقع رأي ممتنع ) به قطعنامه هاي نقض حقوق بشر عليه جمهوري اسلامي ايران از نمونه اين همكاري ها مي باشد.3) روابط اقتصادي


در عرصه روابط اقتصادي با وجود تلاشهايي كه جمهوري اسلامي ايران براي تحرك در اين زمينه از خود نشان داده است، اما همچنان در اين زمينه روابط گسترش مطلوبي نداشته است.
به نظر مي رسد با انجام اقداماتي از قبيل انجام سفرهاي متعدد مقامات دو كشور جهت تفاهم بيشتر و امضاي موافقتنامه هاي دو جانبه، ترغيب بخش خصوصي به گسترش فعاليتهاي اقتصادي خرد و كلان از طريق ايجاد تسهيلات ويژه بازرگاني، تشكيل كميسيون مشترك، تلاش براي مشاركت فعال در نمايشگاههاي بين المللي و دعوت متقابل از آنان جهت شركت در نمايشگاههاي بين المللي ايران و همچنين برپايي سمينارهايي به منظور معرفي توانمنديها و ظرفيت هاي اقتصادي طرفين در تهران و ابوجا مي توان سطح روابط دو كشور را در زمينه اقتصادي ارتقاء داده و تعميق بخشيد.

پس از سفر اوباسانجو به تهران و انجام سفرهاي متعدد بين مقامات سياسي و اقتصادي دو كشور، در اواخر خرداد سال 1380 و در اجراي بند سوم يادداشت تفاهم همكاري و مودت ميان دو دولت كه به امضاء روساي جمهور دو كشور رسيد، چيف « دوبم اونيا » وزير مشاور در امور خارجه نيجريه، در رأس هيأت سياسي اقتصادي جهت افتتاح، اولين كميته كاري مشترك بين دو كشور به جمهوري اسلامي ايران سفر نمود. در اين سفر راههاي همكاري هاي نزديكتر دو كشور مورد بررسي و توافق قرار گرفت و مقرر شد دومين كميته كاري مشترك به ميزباني نيجريه برگزار گردد.
در همين چارچوب و در ادامه تلاش هاي دو كشور جهت گسترش روابط اقتصادي در تاريخ 24 ديماه سال 1381 جناب آقاي خرازي وزير امور خارجه در رأس يك هيأت سياسي و اقتصادي به منطقه غرب آفريقا ( ساحل عاج و نيجريه، بنين ) سفر نمود. در سفر به نيجريه وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران با رئيس جمهور، وزير خارجه و بسياري از مقامات اين كشور ديدار نمودند. در اين ديدارها راههاي گسترش همكاري هاي دو جانبه و بين المللي مورد بحث و بررسي قرار گرفت و تجار و صاحبان صنايع كشور فرصت يافته با طرفهاي نيجريه اي خود آشنا گرديده و با آنها به گفتگو بپردازند.

صادرات جمهوري اسلامي ايران به نيجريه شامل انواع مواد غذايي، خشكبار، فرش، لوازم صنعتي و برقي، قطعات يدكي اتومبيل و ماشين آلات ساده كشاورزي و برخي محصولات شيميايي مي باشد.

 

جستجو
جستجوی پیشرفته جستجوی وب
banners
بعثه مقام معظم رهبری

ایرانیان خارج از کشور

فراخوان  دومین جشنواره قصه گویی رضوی
vote
نظرسنجي غير فعال مي باشد
UsersStats
Visitorsofpage: 2160
Visitorsofday : 40
Visitorsofpage : 291391
Onlinevisitors : 3
PageLoad : 1.4688

تصاوير ايران|ايران|اسلام|زبان و ادبيات فارسی|سوالات متداول|تماس با ما|پيوندها|نقشه سايت