Monday, December 10, 2018 فارسي|English
 
Home|Iran|Islam|Persian Language|FAQ|Contact Us|Links|Sitemap
Title
iran
Tehran-Covered of snow
Login
Username :   
Password :   
 
Captcha:
[Signup]
NewsletterSignup
Name :   
E-mail :   


  Print        Send to Friend

گزارش

1793/7/52-12/6/92

 

گزارش برپایی مراسم شهادت رئیس مذهب جعفری حضرت امام صادق (ع) در نیجریه

-

روز یکشنبه دهم شهریور ماه 1392 برابر با اول سپتامبر 2013 میلادی همزمان با شب شهادت صادق آل محمد (ص) حضرت امام جعفر صادق (ع) ، مجلس سوگواری و بزرگداشتی توسط رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در نیجریه با همکاری شورای آفریقایی اهل البیت (ع) در محل سالن اجتماعات این رایزنی در لاگوس برگزار گردید.

 

 

 در این مراسم پس ازتلاوت آیاتی از قرآن کریم ، آقای محمد قربانزاده آهنگری وابسته فرهنگی کشورمان در نیجریه به عنوان اولین سخنران با بیان آیاتی از قرآن کریم که در منزلت اهل البیت (ع) نازل شده است ، فضایل و

 

کرامات آن امام همام را برشمرد و اعلام داشت :« امام صادق (ع) نه تنها موسس و مدرس مکتب شیعیان بود ، بلکه معلم و مدرس ائمه برادران اهل سنت نیز بوده است ؛ چرا که ابو حنیفه امام احناف صراحتاً اعلام داشت که یکی از افتخارات وی آنستکه توانست به مدت 2 سال از محضر مقدس امام صادق (ع)  تتلمذ و شاگردی نماید و از انوار علمی آن حضرت بهره ها ببرد . همچنین امام مالک بن انس نیز با اعتراف به شاگردی امام صادق (ع) اعلام داشت :« ... ما رأیتُ  أفَقه من جعفر بن محمدالصادق (ع) »

 

وابسته فرهنگی کشورمان افزودند:درآن زمان ،مسلمانان همواره برادرانه درکنار یکدیگر زندگی می کردند ،اما امروزه ،کشورهای غربی و در رأس آنها آمریکا با ایجاد تفرقه میان صفوف متراکم و به هم فشرده   مسلمانان ، قصد دارد تا این اتحاد مستحکم را در هم بشکنند ، به طوری که درخاورمیانه به بهانه های مختلفی دست به

 

لشکر کشی دست زده اند . بنابراین، در این شرایط حساس و سرنوشت ساز برای امت اسلامی ، علمای کشورها اسلامی وظیفه دارند صفوف خود را فشرده تر و محکم تر کنند و همه مسلمانان را به وحدت کلمه و اعتصام به حبل الهی دعوت نمایند.

 

 

 آقای احمد الصفا ؛رئیس شورای آفریقایی اهل البیت(ع) در لاگوس به عنوان سخنران بعدی ، ضمن تقدیر و تشکر از رایزنی فرهنگی ج . ا. ایران در نیجریه در اهتمام داشتن نسبت به برگزاری شعائر اسلامی و برپایی مجلس وعظ و خطابه در عزای شهادت امام ششم شیعیان ,، اجرای چنین مراسمی را در طول سال های گذشته ، نادر و بی نظیر خواند و اعلام داشت : « در ایام  عاشورا و حتی ایام شهادت برخی از ائمه اطهار تاکنون ما برنامه های ویژه ای در لاگوس داشتیم و برگزار می کردیم ، ولی برای شهادت امام صادق (ع) تاکنون چنین مجلسی را برگزار نکرده بودیم ، در حالیکه وجود مقدس آن حضرت به عنوان معلم همه فرق اسلامی اعم از سنی و شیعه ، مورد قبول و تأیید همه مسلمانان و عامل وحدت می باشد و لازم است همه ساله این مراسم تکرار گردد.

شیخ "احمدو ابوبکر یوسف" نیز به عنوان سخنران بعدی با تجلیل از شخصیت فقهی و علمی پیشوای ششم شیعیان جهان  اعلام داشت : او تنها امام از اهل البیت (ع) بود که شاگردان و دانش پژوهانش حداقل تا سه قرن بعد از آن حضرت ، توانستند علم و دانش را در سرتاسر جهان بگسترانند .نمونه ای از این افراد ،جابربن حیان ؛مؤسس علم شیمی است. وی همچنین حیات و زندگی امام صادق (ع) در تربیت فراگیران علم و دانش را به دو دسته تقسیم کرد : 1- آموزش علوم طبیعی : که در اثرآن توانست شاگردان معروفی در علوم مختلف شامل : نجوم ، هیأت ، ریاضی (الجبرا )  ،طب و تشریح ، معرفه النفس و شیمی ، نبات شناسی و علوم مشابه دیگر ، تربیت نماید .

2- آموزش و توسعه فقه ، اصول عقاید یا علم کلام ، الهیات ، ، تفسیر ، حدیث و مناظره علمی حتی با  افراد زندیق و ملحد که ملاحظه می شوددر واقع مکتب آن حضرت ، به مثابه دانشگاهی بوده که دانشکده های مختلفی را در علوم متعدد تأسیس نموده است.

 وی در ادامه سخنانش به روایتی از پیامبر اکرم (ص) اشاره نمود که فرمود : « انامدینه العلم و علی ٌبابها » و اعلام داشت : حال که علی (ع) در قید حیات نیست ، پس درب این شهر علم را چه کسی باید برای ما باز نماید ؟ آیا غیر از اهل البیت (ع) کسی هست که بتواند این درب را به رو ی طالبان علم بگشاید ؟

 شیخ "مقداد سلیمان" ؛ امام جمعه مسجد  صادق در لاگوس ، نیز به عنوان آخرین سخنران این مراسم ، با بیان آیات الهی و برخی از روایات اعلام داشت :« امام صادق (ع)نه تنها رئیس مذهب جعفری است بلکه رئیس همه مذاهب اسلامی بوده و در واقع آن حضرت شیخ الائمه و المذاهب است.»

 

 

ایشان با بیان روایاتی از آن حضرت ، اعلام داشت : « باید از این مکتب تعالی بخش درس گرفت و در این دانشگاه بزرگ به معرفت آموزی مشغول شد وقدر این گنج گرانبها و معارف ناب را دانست .»

در پایان مراسم ، یکی از پیروان اهل البیت (ع) قطعه شعری را به صورت لطمیه به زبان هوساءقرائت نمود و حضار نیز به آن پاسخ دادند . همچنین از کلیه مدعوین و شرکت کنندگان در مراسم پذیرایی به عمل آمد.   

 

                                     تهیه و تنظیم :

                                                            محمد قربان زاده

                                                            11/6/1392


03:45 - 5/09/2013    /    Number : 602102    /    Show Count : 774Search
Advance Search Web Search
banners
Hadj-web site

International Conference Global Alliance against Terrorism for a Just Peace

THE SECOND RAZAVI INTERNATIONAL FESTIVAL OF STORYTELLING
vote
Disable
UsersStats
Visitorsofpage: 55382
Visitorsofday : 8
Visitorsofpage : 90620
Onlinevisitors : 1
PageLoad : 1.3906

Home|Iran|Islam|Persian Language|FAQ|Contact Us|Links|Sitemap